1,921

Odp: GG FORUMOWE

Plony? Plon prognozowany to 4,5-5,5tony. Faktyczny mieszanki średniu 3-4,5tony, pszenżyto 3,5-5t, pszenica od 5 w zwyż. Rozbieżnośći w plonowaniu zależą od klasy gleby. Mam gleby 4a do 6z, z czego 4 klasa to same gliny, których nie mam czym pożądnie doprawić. Najlpsze plony mam na 5 klasie.
Co do mitu że mocznik zakwasza. Ziemia ma odczyn od 5.1 do 6. Wapno widziała ostatni w 2009roku, prędzej w latach 80'.Mocznik stosował mój tata i ja też stosuje. Tylko tata czasem troche saletry kupił...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,922 Ostatnio edytowany przez yokoslaw (2014-01-16 21:36:48)

Odp: GG FORUMOWE

Ja daje w dwóch dawkach teraz , kiedyś praktykowałem w 3 - 4 , ale stwierdziłem że nie ma róznicy , w tym roku wyjątkowo rozłoże na trzy ,ponieważ tak musze rozplanować nawóz ale to tylko na pszenice.

mdw

1,923

Odp: GG FORUMOWE

nie kumam ...  po co sypac tyle nawozu ...  dziwne ale każdy sypie wg własnego uznania i kieszeni ....   pszenica lub inne rośliny nie żyją tylko na zamym azocie ?
potrzebne do tego jakieś inne składniki P K  itp  zostawiasz słome resztki pozniwne itp  to wszystko się rozkłada i daje nam azot który trzeba uwolnic z tej gleby a nie kisić przez to dale sie trochę zawozu   i reszte odrzywki ... ja stosuje MAXIMUS  lub Fortesim  jeden i drugi robi robotę na polu  lepiej niż wysypany mocznik 
ile razy hmm ile kieszeń pozwoli  czyli 2 może 3 i ma byc jak nie będzie to trudno .... widocznie nie mogło  ot moja filozofia... w przyszłym roku mam w planie wejśc w gorczyce i grykę   zamiast pszenicy ...   w sumie mam plan by z pszenicy wyjść

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,924

Odp: GG FORUMOWE

Gorczyca i gryka zamiast pszenicy. czemu?
Nie mówię ze źle....

1,925 Ostatnio edytowany przez Matey (2014-01-17 01:46:02)

Odp: GG FORUMOWE

bamreras napisał/a:

Plony? Plon prognozowany to 4,5-5,5tony. Faktyczny mieszanki średniu 3-4,5tony, pszenżyto 3,5-5t, pszenica od 5 w zwyż. Rozbieżnośći w plonowaniu zależą od klasy gleby. Mam gleby 4a do 6z, z czego 4 klasa to same gliny, których nie mam czym pożądnie doprawić. Najlpsze plony mam na 5 klasie.
Co do mitu że mocznik zakwasza. Ziemia ma odczyn od 5.1 do 6. Wapno widziała ostatni w 2009roku, prędzej w latach 80'.Mocznik stosował mój tata i ja też stosuje. Tylko tata czasem troche saletry kupił...

glebe zakwasi Ci kazdy azot, mniej saletra, wiecej mocznik, bo ma wiecej skladnika niz saletra. u mnie jest robione "na oko" tzn sypiemy tak bo tak sie zawsze dawalo, ale klucz do dobrych plonow zaczyna sie wg mnie od badania gleby, pod to ukladamy cala reszte, bez tego mozemy sypac nawet 300kg mocznika a i tak nie da takiego plonu jakiego bys chcial bo brakuje Ci powiedzmy fosforu

wojtas napisał/a:

nie kumam ...  po co sypac tyle nawozu ...  dziwne ale każdy sypie wg własnego uznania i kieszeni ....   pszenica lub inne rośliny nie żyją tylko na zamym azocie ?
potrzebne do tego jakieś inne składniki P K  itp  zostawiasz słome resztki pozniwne itp  to wszystko się rozkłada i daje nam azot który trzeba uwolnic z tej gleby a nie kisić przez to dale sie trochę zawozu   i reszte odrzywki ... ja stosuje MAXIMUS  lub Fortesim  jeden i drugi robi robotę na polu  lepiej niż wysypany mocznik 
ile razy hmm ile kieszeń pozwoli  czyli 2 może 3 i ma byc jak nie będzie to trudno .... widocznie nie mogło  ot moja filozofia... w przyszłym roku mam w planie wejśc w gorczyce i grykę   zamiast pszenicy ...   w sumie mam plan by z pszenicy wyjść

Powiem Ci tak, ojciec tez kiedys sypal wedlug swojego uznania i doszedl do wniosku ze po co ladowac kase na pole skoro i tak moze byc susza, dopiero od jakiegos czasu sie to zmienilo i po tych zniwach stwierdzil ze takiego jeczmienia nie mial nigdy. Wg mnie to co dasz w odzywkach zuzyje ta roslina która zasilisz, gdybys wprowadzil wspomniane P i K czy inny skladnik doglebowo, tzn w nawozie stałym efekt bylby trwalszy. Do rozkladu slomy potrzebujesz azotu, na pewno slyszales o stosowaniu mocznika przed podorywka, wlasnie po to zeby sloma szybciej sie rozlozyla, czy to jest sensowne to temat rzeka. Nie myslales nad motylkowymi, lubin albo groch?  Wg mnie lepsza opcja niz gorczyca

a co do Falubazu no to jo, wciagnal sie czlowiek troche, oprocz cukierkow mamy chyba jeszcze wode i lody smile Zapraszam na jakis mecz, daleko nie macie smile

1,926

Odp: GG FORUMOWE

Yoko - zastanów się, czy nie lepiej okroić trochę tego azotu do 160-180 kg/ha i resztę kasy przeznaczyć na P K Mg S.

1,927

Odp: GG FORUMOWE

Ale ja daję też PkMg i S

mdw

1,928

Odp: GG FORUMOWE

Yokoslaw chciałem to samo wczoraj napisać co dziś napisał Rudemenes, zwłaszcza że sam kiedyś pisałeś o kilku letniej przerwie w stosowaniu P i K. Może jeszcze nie odbudowałeś zasobności gleby, robiłeś próbki glebowe ostatnio żeby znać ph i zawartości PKMgS.
Tak na marginesie, wcześniej mówiło się że wszyscy od stycznia tego roku będziemy musieli mieć aktualne badania gleby w związku z wejściem integrowanej produkcji roślin, ale coś ucichło może ktoś ma aktualne informacje na ten temat ?.

1,929

Odp: GG FORUMOWE

Robilem i szału nie ma ale też nie ma tragedi, jestem w trakcie odbudowy , właśnie mam już efekty w 30% zwyzce plonow, ale azotu 200 kg na ha to chyba jest podstawa? Myśle że w ciągu 5 lat powinienem stopniowo wyrównać ph  P i K to na obecnych działkach

mdw

1,930

Odp: GG FORUMOWE

Zrób wyliczenia "plano rs" na podsawie wyników analiz z założonym poziomem plonowania i zobaczysz czy faktycznie potrzebujesz sypać tyle azotu. Ja gde nie mam analiz porobione to sypie tak jak wyżej pisałem. Gdzie są to licze w plano rs i z regóły dla plonu w grancach 4-5ton te 100kg azotu wystarcza.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,931

Odp: GG FORUMOWE

No wystarcza, ale ja chcem mieć plony w granicach 7-8 ton, u nas raczej wiecej ciezko osiągnąć..

mdw

1,932

Odp: GG FORUMOWE

yokoslaw napisał/a:

Stosuje odżywki i nimi nie zastapimy nawozenia korzeniowego, użuwam ich tylko jako dodatkowe zasilenie, azotu w czystym składniku daje 200-240 kg + właśnie odżywki w oprykach.

u mnie też tak od 180 do 210 kg N idzie.

1,933

Odp: GG FORUMOWE

ja daje ok 150N na wiecej mnie nie stac, i nie widze potrzeby pszenice sieje po groszku, po nim jest poplon i siew pszenicy wiec taka ilość N wystarcza. W zeszłym roku sredni poln to 5-6t huzar mi przepuscił miotłe wiec mógłbyc wiekszy. w tym roku zastanawiam sie jak rozłozyc ten azot na 3 dawki po ile w której, ale to nie ten watek

Rolnik z powołania:-)

1,934

Odp: GG FORUMOWE

Wojtas dolistnie to tak jakbyś dziecku zamiast obiadu zrobił inhalacje zdrowsze będzie ale czy najedzone? I policz ile cię kosztuje ten NPK dolistny na 1ha też rozważałem to kiedyś wcale nie jest tanio

1,935

Odp: GG FORUMOWE

Pajej napisał/a:

huzar mi przepuscił miotłe

Na podstawie zeszłorocznych doświadczeń śmiem twierdzić, że nie huzar przepuścił miotłę tylko spóźniony lub nieprawidłowo wykonany zabieg przepościł miotłę.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

1,936

Odp: GG FORUMOWE

Chłopaki wiecie jakie wymiary ma pole brony Ciężkiej ???  Ile długości na ile szerokości .

GG 16238418

1,937

Odp: GG FORUMOWE

Z tego co zauważyłem to są rożne. Przynajmniej te co ja mam. Co ciekawe rozstaw uszu mają takie jak 14stki

1,938 Ostatnio edytowany przez Kamil2610 (2014-01-17 20:35:52)

Odp: GG FORUMOWE

Hmm bo chcę robić  brony 16   na przedni tuz cos podobnego jak na filmiku
http://www.youtube.com/watch?v=YHc1zW8BLl8

GG 16238418

1,939

Odp: GG FORUMOWE

12, 14, 16, 20, wszystkie taki sam wymiar przynajmniej jeszcze te pokomunistyczne, później producentów się narobiło i minimalne wahnięcia są.

1,940

Odp: GG FORUMOWE

MAREKPE napisał/a:
Pajej napisał/a:

huzar mi przepuscił miotłe

Na podstawie zeszłorocznych doświadczeń śmiem twierdzić, że nie huzar przepuścił miotłę tylko spóźniony lub nieprawidłowo wykonany zabieg przepościł miotłę.

juz o tym pisałem na forum 2 bańki huzara zadziałały jedna 5l nie, pryskane tego samego dnia

Rolnik z powołania:-)