421

Odp: Uprawa bezorkowa

Forsz dawał radę z tym gruberem na II 3, ale to wtedy była tylko uprawka pożniwna a nie głęboka do siewu bez orkowa

E 516 na części
Telefon 695 076 269

422

Odp: Uprawa bezorkowa

7 łap bedzie optymalne. Ja swoim na 20cm 7 lapowym szlo bardzo ladnie, na najciezszej glinie mial co ciagnac. a tak to ziemia ladnie sie mieszala

423

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja dziś kończyłem pod  po życie klasa IV,V,VI głębokość 28-30 cm 11km/ godz.

424

Odp: Uprawa bezorkowa

30cm ?   nazywane bezorkowym smile)  hmm swoją drogą  ciekawa nazwa bezorkowe ... smile)
ja w tym roku próbuje mierzyć metrówką gdzie się da te 30cm zaorać    na 7 kawałków udało sie na jednym smile) reszta max 20   w przeciwnym razie mogę sprzedawać wam glinę i kaolinę smile a troszkę głębiej granit smile)

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

425

Odp: Uprawa bezorkowa

Granit to może lepiej byłoby go wydobyć i sprzedać jak coś uprawiać przy tych cenach smile Wojtek żebyś sobie nie pogorszył jak ja w pierwszym roku dorwałem się  do pługa to orałem możliwie głęboko, znaczy ile się dało na pewno więcej jak25cm a na tych polach było max15 orane to później 3lata nie  chciało nic rosnąć.

426 Ostatnio edytowany przez yokoslaw (2014-09-14 07:41:27)

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja też głeboko nie oram maks te 25, ale jest obok mnie gościu co wali ile da rady mu ciągnik pociągnąc, na jednym kawałku tak z 20 ha nic nie chce rosnąc przez to jego oranie a wystarczyło by ciut płyciej

mdw

427

Odp: Uprawa bezorkowa

ja teraz orze płytko a głeboszem spulchniam ponizej oranego

Rolnik z powołania:-)

428

Odp: Uprawa bezorkowa

Daj zdjęcia jakiego masz głębosza bo jak pójdę za ciosem to na przyszłą jesień pewnie będę coś tworzył.

429

Odp: Uprawa bezorkowa

http://www.bomet.pl/dzial-oferta-23.html

Rolnik z powołania:-)

430

Odp: Uprawa bezorkowa

wojtas napisał/a:

30cm ?   nazywane bezorkowym smile)  hmm swoją drogą  ciekawa nazwa bezorkowe ... smile)
ja w tym roku próbuje mierzyć metrówką gdzie się da te 30cm zaorać    na 7 kawałków udało sie na jednym smile) reszta max 20   w przeciwnym razie mogę sprzedawać wam glinę i kaolinę smile a troszkę głębiej granit smile)

Wojtku ale mi chodzi o przerwanie podeszwy płużnej pole jest po gruberze tak samo robiłem jesienią pod kukurydzę piękna wyrosła zobaczymy jak będzie sypać bardzo długo była pulchna   ziemia w międzyrzędziach kukurydzy praktycznie do początku lipca jak sprawdzałem.

431

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej  dokładnie w takiej kombinacji jak na zdjęciu? Ile Cie kosztował? I jak ogólnie materiał, warte polecenia, czy jednak przy słabe?

432

Odp: Uprawa bezorkowa

Jedzie sobie gruber polem...
Wysiada chłop i mierzy głębokość pracy ...
Ciekawe względem czego? tego za maszyna czy przed...

Nie "pije" do nikogo, tak ogólnie zapytuję ...

433

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Jedzie sobie gruber polem...
Wysiada chłop i mierzy głębokość pracy ...
Ciekawe względem czego? tego za maszyna czy przed...

Nie "pije" do nikogo, tak ogólnie zapytuję ...

Krzysiek chodzi o to że rozmawiałem z Markiem i zalecał na pierwszy raz jeśli się da zejść   z głębokością poniżej podeszwy płużnej aby dobrze napowietrzyć glebę. Doradził mi jak zrobić polem po kukurydzy jesienią i pole z qq w uprawie bezorkowej  prezentuje się bardzo ładnie.

PS.
Pole u Niemca siane tydzień temu w niedziele już zielone pięknie im powschodziła pszeniczka siana 80 kg/h

434

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz89 napisał/a:

Pajej  dokładnie w takiej kombinacji jak na zdjęciu? Ile Cie kosztował? I jak ogólnie materiał, warte polecenia, czy jednak przy słabe?

bez kół podporowych. tylko te zęby i "kret" cena to ok 3000zł brałem na modernicacje więc nie było sensu samemu kombinowac. co do jakości to jeszcze ci nie powiem bo pierwszy rok go urzytkuje

Rolnik z powołania:-)

435 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-09-15 21:26:58)

Odp: Uprawa bezorkowa

Dziś zasiałem żyto bezorkowo.  wyszło super poza miejscami gdzie pszenica leżała.
Jutro zrobię fotki. Troszke sucho. I trochę mało mi wyszło bo 1,5 jednostki rubina zamiast 1,8 trudno..
Od żniw była 2 razy talerzówka 1 plytko raz gleboko, gruber 25 cm, nawóz,  talerzówka glęboko i siew agregatem.
Ktoś powie że dużo przejazdówa ale samosiewy zniszczone, glęboko ruszone , nawóz wymieszany na jakiś 15-20 cm co przy samym agregacie na wąskich łapkach jest nie wykonalne.
No tera będzie kolej na pszenicę po owsie. Tu jest problem z samosiewami bo polowa plonu wyleciała z powrotem na pole ( sucho i lekki). Mimo dwukrotnego talerzowania mam za kombajnem kożuch jutro musze to rozerwać  myśłałem o kolejnym talerzowaniu ale pójdzie ciężka brona a za parę dni rycie na 25 cm

Sąsiad tez coś kombinuje. Na polu obok mojego zaczoł orać rzepaczysko  ale glina sucha chyba nie szło. Nie skończył. Pojawił się na polu jakąś inną maszyną  nie wiem nie widziałem co to dokładnie było. Widziałem efekty. Rył na jakieś 30-35 cm z tyłu miał jakiś wał uprawowy.
U widzę zasadniczą różnicę na korzyść nie orania mianowicie oranka była już zaskorupiona a to poryte nadal było luźne

436

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie lepiej Roundupem spryskać i nie jeździć 4 razy?
Co to za interes, jak na koniec wyjdzie drożej niż tradycyjna orka.

437

Odp: Uprawa bezorkowa

Roundup  da radę ale kożuch nie zniknie a jego obecna postac była by problematyczna nawet dla niektórych pługów. Ale to już historia 5 ha poszło jeszcze 5. Nie wychodzi najtaniej ale trudno jak się coś spieprzy to potem koszta rosną. może gdybym wcześniej zareagował wystarczyłby oprysk.
Co do ekonomi to nie używanie pługa nie ma obniżyc kosztów obróbki gleby. Przynajmniej w moich załozeniach.  Ja kw yjdzie na 0 to dobrze nie to trudno.
Na razie 7litrów na każde talerzowanie 12-14 na rycie i 5 na siew jak trzeba użyc brony to jakieś 5 l czyli jak na razie okolo 40 litrów. ja ciągałem pług wychodziło  moze 5 litrów mniej

438

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak nieużywanie pługa ma nie obniżyć kosztów i czasu to po co Ci to?

439

Odp: Uprawa bezorkowa

coś nie tak liczycie. Uprawki pożniwne to nie uprawa bezorkowa. Czy pług, czy kultywator uprawki muszą być i koniec. Liczcie do porównania czas i paliwo na orkę i uprawę do siewu, a przejazd agregatem na głęboko. Tu są oszczędności- najważniejszy jest czas, koszty paliwa też nie są obojętne, ale siew w terminie jest najważniejszy. Nie do przecenienia jest też ochrona wody, szczególnie jeśli jest sucho to orka przesusza dodatkowo...

440

Odp: Uprawa bezorkowa

Dario napisał/a:

Jak nieużywanie pługa ma nie obniżyć kosztów i czasu to po co Ci to?

Poczytaj wcześniejsze wypowiedzi nie oranie ma kilka plusów  nie tylko oszczędność paliwa. Tak jak Marek pisze po pierwsze woda po drugie ochrona robaczków i próchnicy, no i po trzecie dysponuje pługiem b 201 i nabyłem działki których oranie ze względu na kształt oraz glinę jest dość upierdliwe.  I mam do wyboru albo kupowac obrotówkę  na zabezpieczeniach nonstop albo kupić coś do nie orania.  Obserwuje nie orzących i widzę że da się bez pługa.
Kupno nowej 4 obrotówki made in poland to około 25tyś  zachodniej 35 tyś
Polski gruber na spręzynach kupie za 18tyś  i nie muszę juz kupować maszyny do doprawiania gleby  typu wał cambela za kolejne 5-10 tyś.
Mało tego jako ze mam troszkę praktyki po konsultacjach z kolegami z forum mogę zbudować maszynę za mniejsze pieniądze.
Mi to wystarczy by próbować.....
a próbuje coraz więcej rolników...