461

Odp: Uprawa bezorkowa

Różnica ogromna, wschody po orce, szczególnie na mocniejszych kawałkach w tym roku bardzo kiepskie. Zrobię fotki u siebie i sąsiada który orze i zobaczysz różnicę.

462

Odp: Uprawa bezorkowa

To znaczy nie do końca chodziło o tą różnicę. Mianowicie jakbym miał orać tak że wszystko byłoby na wierzchu to wolałbym całkiem przejść na bezorkowo. Na razie orzę z braku konkretnej maszyny do głębszego spulchniania ziemi. A tylko z talerzówką nie chcę sobie robić złudnych nadziei. Dodatkowo problem jest że u nas musisz ''walczyć'' o prostą miedzę/granicę działki bo zaraz ktoś pół metra wchodzi, i pług do prostowania się dobrze nadaje. Będę robił głębosza z wałami kolczastymi to może spróbuje wtedy przejść.

463

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja dziś usiłowałem siac po pługu na kartoflisku. Pewnie bym tego nie orał ale połowa działki ma iść pod porzeczkę i musialem zaorać na jakieś 30 cm by to co dobre trafiło tam gdzie tam ma korzenie. Więc w jedną stronę jechałem na 30 cm w druga na 18cm
No i ziemia tak wyschła że wszystko tj czyściutka ziemia bez zadnych lętów pcha się przed agregatem. Odpusciłem nie sieję. O bok po tych samych ziemniakach sąsiad zasiał bez orkowo. Najpierw przeryli to na 30 cm  potem siew siewnikiem talerzowym z rolką dociskającą. Grzebałem tam palcem pieknie idealnie. Ja spieprzyłem sprawę mogłem orac tylko w jedną stronę  ......

464

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja też dziś siałem na bezorkowym, pięknie szło ino sucho. Też jeszcze dziś siałem mojemu majstrowi po orce- o matko i córko

E 516 na części
Telefon 695 076 269

465

Odp: Uprawa bezorkowa

Orka- zaraz potem brona-  raz agregat-  nawóz- agregat- siew i nie jest źle...  wink

Posiadam części do sieczkarni, kombajnów i traktorów Fortschritt, silników IFA 6 i 4- cyl. Kom- 505857445
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1726

466

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie w takiej suszy i lekkiej ziemi..... Nie ma co kolejny argument by zrezygnować z pługa wodę trzeba oszczędzać. Tu gdzie ja mieszkam + kujawy i część wielkopolski to najsuchszy rejon Polski. Jak się tu nie gospodarzy to się tego nie rozumie....

467

Odp: Uprawa bezorkowa

No tam gdzie siałem na orce to nic nie było uprawione i do tego kiepsko zaorane że sporo słomy na wierzchu i pełno bruzd. Tan u siebie na bezorkowym to wcześniej jak orałem to na jednej górce był zawsze problem ze zsychającą się gliną a teraz sucho jak diabli a wygląda elegancko

E 516 na części
Telefon 695 076 269

468

Odp: Uprawa bezorkowa

z tym oraniem to jest tak że gściowi zaorałem  jakieś 2 tygodnie temu skały jak diabli po pługu mówię żeby to uprawić od razu i  mieć spokój ... a  on żeby zostawić niech się uleży ...wczoraj dzwoni by to uprawić ... dosłownie  jedynie młotkiem .... brony poskakały i nawet nie porysowały nic ... w bez orkowym nie było by takiego problemu tylko ze w tym problem że jest tylko problem z wchłanianiem wody  jak się nie zrobi prawdziwej wgłębnej uprawy ....

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

469

Odp: Uprawa bezorkowa

Wojtas o tym wchłanianiu mówisz z doświadczenia czy tak bo ktoś tam mówił? Obsiewam około 13ha znajomego co ósmy rok nie jest wgłębnie uprawiane. Najgłębiej ja w tym grzebie gruberem bo na około 12cm. Skosy górki i pagórki, jedna wielka fałda. nie zauważyłem po nawet na walnym deszczy by się robiły "zasieki" i wymycia.
Co do pługa to sąsiadowi/zaorałem 2ha piachu na przemian z gliną. Gliny miał po uprawiać zaraz by to rozbić. Po miesiącu miałem mu to zasiać i jak przyjechałem na miejsce nic nie miał zrobione. Gdzie piach to agregat talerzowy ładnie mieszał, tam/ gdzie glina coś tam pokruszył ale bryły wielkości dużej kapusty i tak zostały....

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

470

Odp: Uprawa bezorkowa

u mnie na wiosce gość (obszarnik) kupił prawie 50 ha. 2 lata temu płytka uprawa i pszenica, w ubiegłym roku płytka uprawa i siew rzepak. W tym roku jak zebrał rzepak to nie mógł zrobić uprawki bo było sucho i za twardo. Po żniwach jak padało kilka tygodni to mimo że od 2 mamy ładną pogodę w polu nadal stoi woda. W ścieżkach pełno wody a w pole nie idzie wejść bo noga się zapada. Czy gdyby uprawiał głębiej było by lepiej ? nie mam pojęcia ale wiem że przed jego uprawkami nigdy nie było problemu z zastojem wody na tych polach.

gg 5118068

471

Odp: Uprawa bezorkowa

To inaczej. Gleba glebie nier9wna. U nas gleba mimo ze latwo sie zbryla nie jest glebą zlewną. Woda łatwo wsiąka. Być może u was pod warstwąxuprawną jest glina lub inne nieprzepuszczale dziadostwo i tak sie dziaje...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

472

Odp: Uprawa bezorkowa

tak chwalicie ta bezorkowa a naukowcy twierdza ze chwasty i potogeny typu szkodniki, choroby na bezorkowych maja sie duzo lepiej. ja z pługa nie zrezygnuje. co prawda mam pola gdzie ostatnia roka była rok temu pod rzepak, na wiosne tego tez nie bede orał więc 2 lata bez pługa, ale tylko przez "poplony unijne" uciekam od wiosennych orek jak moge inne sa dla mnie ok. Na bezorkowym jest problem z wprowadzaniem duzej masy czyli poplony słoma qqrydziana tu pług ma przewagę

Rolnik z powołania:-)

473

Odp: Uprawa bezorkowa

powiem tak : przyjechał dzisiaj do mnie gość który parę lat temu kupił ode mnie kultywator i mówi, że chce drugi bo tam gdzie posiał po kultywatorze to wschodzi równo i wygląda bardzo ładnie, a po pługu ma piękną mapę glebową bo każdej klasie są inne wschody. To w tym roku drugi klient który chce drugą maszynę.

474

Odp: Uprawa bezorkowa

powiem tak że zauważyłem to z doświadczenia na tych 240ha co jest robione już 3 czy 4 rok bez pługa ... gdzie jest dane dupy i nie jest pożadnie zruszone  to wszysy w polach po robili a tam w wannie  błoto ....  w tym roku  np tego nie było bo suchy rok mamy obecnie .... obowiazek by była dobre drenarka ...
powiem tak zdania w 1-3 roku zmieszane uczucia  co do tej uprawy teraz przy obecnych zasiewach jest już lepiej .... tylko trzeba pole utrzymywac  na czarno ... jak coś zarasta to w łep maszyną by nie urosło

mpopis jak to jest z robą urzywasz głębosza  w tej całej zabawie  chodxby tylko ścieżki zruszać ? czy nie

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

475

Odp: Uprawa bezorkowa

głębosz mam, ale używam go sporadycznie tylko w przypadku jakichś mocno zajeżdżonych miejsc

476

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzywo patrzycie i psioczycie na "nasze" praktyki z nie oraniem. Wiekszośc z nieorzących słucha Mopisa posiadającego największe doświadczenie i dodatkowo posiłkuje się tym co robią sąsiedzi. Chyba wszyscy poza Bamberasem  wychodzą z założenia że trzeba ryć  głęboko. Ale zastanówmy się po co?
Nawet przy tradycyjnym systemie nie ma potrzeby rycia Wiekszośc z nas sieje zboża i rzepak. Pod rzepak piszą by ryć na 20- 22 cm ( nie wiem po co na 30 ) a ostatnie doświadczenia mówią że po pszenice powinno sie orać na 13- 15 cm.
Panowie. Wiosną kupiłem działkę ogór zaorałem uprawiłem posiałem. NA końcu zostało mi trochę nasionek w zbiorniku. PAtrze sobie na drogę czysta po rundapie  ładnie ubita bo zawracałem na niej wszytkimi maszynami jakimi byłem na polu.
A co mi tam przejechałem dwa razy agregatem uprawowo siewnym i za trzecim razem obsiałem. I różnicy nie widziałem jak pojechałem kosić!  gleba glina z piaskiem.
Głęboszem ścieżki a reszta max 20 cm

477

Odp: Uprawa bezorkowa

głębokość dłubania w ziemi zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest gleba i jaka roślina ma rosnąć. Ble ble ble... i można tak długo się rozwodzić i udowadniać wyższość świąt bożego narodzenia na świętami wielkiej nocy.... Każdy z nas rzeźbi jak umie i może, mamy swoje doświadczenia i znamy swój warsztat. Uważam, że lepiej jest roślince przygotować lepsze stanowisko niż poprawne, każdy lubi luksus. Moje dłubanie sprawdza się, więc będę to dalej udoskonalał, tak aby rezultaty były jak najlepsze a ja bym miał jak najmniej roboty.

478

Odp: Uprawa bezorkowa

Zależy jeszcze czy jest po co ''sięgnąć'' głębiej. U nas na ziemiach lekkich gdzie pod spodem jest albo opoka, albo  nie przepuszczalna glina ilasta nie orze się głęboko bo aby się gorzej robi i nic nie rośnie jak się wyciągnie tą martwą ziemię na wierzch. Dalej na ziemiach o dobrym podłoży ciężkich borowinach jest tak że im głębiej sięgniesz tym lepsze plony są. To samo w uprawie bezorkowej. Temat rzeka bo co kilka kilometrów inna ziemia, a u nas to nawet metrów.

479

Odp: Uprawa bezorkowa

Racja
U mnie albo glina w całym przekroju albo piach po 20 - 30

480

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

... Chyba wszyscy poza Bamberasem  wychodzą z założenia że trzeba ryć  głęboko. Ale zastanówmy się po co?
...

nie no nie twierdze że nie trzeba, tylko widzę co jest na stanowisku 8 lat płytko uprawianym, widze co jest u mnie na orce 30cm i śmiem stwierdzić że różnic we wsiąkaniu wody nie widzę. Za to na powierzchni to już inna bajka bo na nie oranym i wschody lepsze i ziemia lepiej doprawiona.
Co do tej wypłyconej uprawy to zacznę ją pogłębiać ale wpierw muszę coś wymyślić co mi kamienie ułatwi zbierać bo u nas to głównie w glebie zalega...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....