641

Odp: Uprawa bezorkowa

Ciekawe jaki wyjdzie plon średni z 5-10 lat takich siewów ?

642

Odp: Uprawa bezorkowa

Przykład byle jakiej uprawy bezorkowej przy pomocy pługa.
http://i62.tinypic.com/14bp9qg.jpg

643 Ostatnio edytowany przez Karol323 (2014-12-18 16:46:25)

Odp: Uprawa bezorkowa

Tak myslalem i myślałem i sam nie wiem smile Mpopis czyli poplonem mają być chwasty i uprawnione w czasie aby podrosly do takiego momentu aby nie szkodzily uprawom ziemi i dla zboż?  Jaki wal byłby odpowiedni pod talerzowke do takich upraw pozniwnych?

Androl to było orane poniżej 10 cm? To raczej podrywa moim zdaniem.. A takim eksperymentem się traci na plonie

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

644

Odp: Uprawa bezorkowa

chwasty i samosiewy są całkiem dobrym poplonem. Jeśli macie dobrze doprawione pole to sami widzicie jak chwasty dobrze rosną i konkurują z tym co posialiście. Rzepak raz macie jako plon główny, raz jako poplon i potem jako chwast... Reasumując zerwane i doprawione ściernisko jak do siewu i jest posiany poplon. Do tego jeśli były wysiane nawozy to po co dosiewać jeszcze dodatkowe zielsko ( zresztą część nasion poplonów też przecież nie powschodzi i wyjdzie później jako chwast). Ta fota obrazuje tragedię na polu, brak wschodów, pasowo ułożone resztki pożniwne tworzące maty... jutro zrobię fotkę jak to u mnie wygląda na zimę pole

645

Odp: Uprawa bezorkowa

To czekamy na zdjęcia smile A tak jeszcze się zapytam warto tym się zainteresować taka uprawa na 40 ha pola ?

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

646

Odp: Uprawa bezorkowa

ja na bez orkowo jade tak sciernisko wale podorywkowym zostawiam to az zejda chwasty i jak jest ich duzo pryskam glifosatem jak uschna agregat talerzowy z packerem i siewnikiem pola bardzo ladne wschody rowne iale gdy chwastow niema za duzo to oprysk odpuszczam  kolega na 5 i6 klasie ziemi jedzie takim sposobem 14 lat i plon nie spada jest bardzo zadowolony ale pola z tego filmiku jakos mnie nie przekonuja

Fortschritt zt 423 a razy 2

647 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-12-18 18:43:19)

Odp: Uprawa bezorkowa

Karol powiem tak jak "kochasz ziemię" i "kochasz" TO, czyli siać zbierać i znowu siać  to warto nawet na działce o tym pomyśleć.
Warto szczególnie w momencie kiedy posiadany sprzęt się zużył i wymaga wymiany.
U nas taką maszyna sporo posiane różnie to wygląda bo mamy susze.
I wydaje mi się że nie wystarczy kupic taki siewnik zaczepić do ciągnika posadzić na nim byle "szczawika". Tu trzeba też troche pomysleć. U nas ryli na 30- 35 cm po co? bo się da!!

648

Odp: Uprawa bezorkowa

moim zdaniem poplony sa bardzo potrzebne i z terorocznych doswiadczeń zauwarzyłem ze fajnie wychodzi jak po zbiorze zboza talerzówka (u mnie z wałem strunowym) jak samosiewy wzejda to talerzówka z siewnikiem poplonow i odziwo poplony sa w miare czyste. zastanawiam sie jakby pierwszy przejazd zrobic z wałem np z opon osobówki, albo packier przyspieszyłoby to wschody? drugi juz musi być ze strunowym zeby wymieszać nasiona poplonów.
za rok na jednym polu spróbuje posiac po rzepaku poplon gryka lub słonecznik

Rolnik z powołania:-)

649

Odp: Uprawa bezorkowa

Poplony są bardzo fajne jak mi płacą za nie po 400zł na ha.

650

Odp: Uprawa bezorkowa

mi tez płaca, ale to mi sie nie podoba dopiero wiosna można zaorac, na dzoałkach co nie sa w pakiecie tez sieje

Rolnik z powołania:-)

651

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja sieje rosną, do pasa i wiosna nie orze. Orka przed poplonem, a na wiosnę czasami bronuję  potem agreegat siewny. Z tym że sieję gorczycę. Pieknie to wychodzi. Czasami potrzeba litr rundupu po siewie bo żyto lubi wyskoczyć.

652 Ostatnio edytowany przez Pajej (2014-12-18 21:32:27)

Odp: Uprawa bezorkowa

ja sieje facelie, nie gorczyce, bo rzepaki. po groszku pod pszenice ozima gryke, ale spróbuje słonecznik
i jeszcze jedno na wiosne tez nie orze poplonów, a przed ich siewem tylko talerzówka wiec czasami mam prawie bezorkowo

Rolnik z powołania:-)

653

Odp: Uprawa bezorkowa

Jeśli chodzi o uprawę w strip till to myślę że największą zaletą jaką dostrzegłem są super wschody. Myślę, że nie koniecznie w zboża z racji szerokiego siewu, ale w rzepakach warto byłoby spróbować  w takiej pasowej uprawie.

654

Odp: Uprawa bezorkowa

Kumpel mówił że jak właśnie u nich oglądał rzepaki w tej technologii to liście miały nieciekawe z jesieni ze względu o pocieranie od spodu o słomę... Nie wiem może już ludzie chcą być za wygodni...

E 516 na części
Telefon 695 076 269

655

Odp: Uprawa bezorkowa

To ciekawe, ja tylko w sumie bazuję na tym co zobaczę w komputerze.Dobrze wszystkie za i przeciw wymienić między sobą. Ja chcę popróbować, bo temat rozwojowy jest.

656

Odp: Uprawa bezorkowa

Myślę, że prawda jak zwykle wyjdzie po środku. Strip jest ciekawą technologią, ale w naszych realiach najlepiej sprawdzi się po dobrych uprawkach. Na uprawionym polu siew, spulchnienie pod rządkiem i podanie nawozu głęboko ma według mnie sens, i jest rozwinięciem, następnym krokiem w mojej technologii uprawy. Jak zwykle nadmierne uproszczenia wyjdą bokiem.
      Nowe technologie są dla mnie zawsze interesujące, ale wejście w nie musi być poprzedzone przemyśleniami, obserwacją, i przekonaniem ,że będzie to krok naprzód, a nie ślepym podążaniem za modą. Zastosowanie wybranego fragmentu z technologii bez pełnej analizy prowadzi do kłopotów- patrz RSM popalenia plantacji i mówienie ,że to najgorszy syf.
     Mody w naszym fachu są i bardzo wielu z nas dało się naciągnąć na maszyny, nawozy, ŚOR.... Trudno później się przyznać do durnot które się zrobiło, trzeba za to zapłacić. Rada szczególnie ważna dla młodych, ale trepom w moim wieku też przypominam - myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć, a potem popytać, pooglądać, pomyśleć i przeliczyć. A na koniec zastanowić się co lubimy robić i co sprawia nam frajdę, starać się to urzeczywistnić, robić swoje bez oglądania się na sąsiadów.... a efekt powinien być.

657 Ostatnio edytowany przez andre902 (2014-12-19 00:35:31)

Odp: Uprawa bezorkowa

Masz u mnie plusa :beer: Popieram w 100% Nie sztuką jest coś kupić/wprowadzić jakąś technologię ale żeby na tym zarobić i mieć z tego korzyść.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

658

Odp: Uprawa bezorkowa

Prawdę mówisz Mpopis i masz za to plusa.. Ja jestem młody i Grzegorz tez i myślimy nad uprawa bezoorkowa co nie Grzegorzu? smile Się szuka wyjaśnień na wszystko i dzięki temu forum można dużo się dowiedzieć zwłaszcza od Ciebie Mpopis. Patrzę jakie były by koszta i jak co robić żeby wyszło to wszystko z sensem. A co do sąsiadów to niech się patrzą niech się śmieją ja nie jestem jak moja babcia ze jedz orac bo sąsiad ma zaorane big_smile Zatinteresowalem się ta uprawa bo myślę że da się u mnie na tych glebach słabych coś poprawić jej zyznosc, strukturę i byc może troszkę lepszy plon lecz musze sprzętu do tego mieć i czas pokaże co wyjdzie...

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

659

Odp: Uprawa bezorkowa

http://i57.tinypic.com/2m9s94.jpg
http://i62.tinypic.com/14vi39t.jpg
pole zostawione pod soję po talerzówce i gruberze
http://i61.tinypic.com/qryfy0.jpg
rzepak siany 22sierpień
http://i58.tinypic.com/25ywt2b.jpg
Pszenżyto Dinaro po pszenżycie 110kg/ha( plon powyżej 8 ton i zostawiona słoma)
http://i57.tinypic.com/v2smsz.jpg
jęczmień Sandra po rzepaku 120kg/ha

660

Odp: Uprawa bezorkowa

W naturze te wszystkie pola i uprawy, prezentują się jeszcze lepiej.