761

Odp: Uprawa bezorkowa

Nawożenie to niby problem ale tylko z fosforem. K Mg Ca N łatwo się przemieszczają.
Jesli Grzesiek masz 20 cm ornej to nie wydaje mi się żeby był problem zalegania fosforu w wierzchniej warstwie. ten pierwiastek też się przemieszcza.  w literaturze piszą że do 0,4mm na dobę czyli w ciągu roku  do 14 cm ale załóżmy 7 cm.  Czyli w 3 lata będzie na dnie.  A zmierzam do tego co pisałem parę razy. Na dzień dzisiejszy większość z nas i tak rzuca fosfor przed agregatem uprawowosiewnym  a ten wyposażony w wąskie pazurki prawie wcale nie miesza. pochylcie się i dobrze poszukajcie  granulek za siewnikiem...... A jednak się rodzi! Wiem że orzemy  i odwracamy i za rok.......  Ale jak na wydojony do zera kawałek posypiemy co trzeba to urośnie nam pięknie mimo że nawozy wymiesza tylko AUŚ ( fajny skrót wymyśliłem co? )
Reasumując te maszyny do aplikacji nawozu tam głęboko to może i są potrzebne ale nie przy każdej uprawie ( roślinie ) i nie na każdej glebie. Na piachach to służy do chwalenia się faktem posiadania .... a jak umieścisz potas i magnes na 20 cm jesienią pod oziminy to  pytanie gdzie będzie w maju następnego  roku?

762

Odp: Uprawa bezorkowa

ja się przymierzam do zrobienia gruberotalerzówki czyli z przodu 4 łapy i zwykła talerzówka 3m chyba już 2 drogową nie pojade.

763

Odp: Uprawa bezorkowa

U mnie gleby w fosfor bogate, w próbach wychodzi wysoka i bardzo wysoka. Pod oziminy daję polifoski na ściernisko. Przy bezorkowej to może pod jare dawać superfosfat granulowany też na ściernisko niech tam powoli się przemieszcza. Natomiast sól potasową wiosną.
Byłby to jakiś sposób na słabo przemieszczający się fosfor ?

764

Odp: Uprawa bezorkowa

A fosforan amonu pod jare w grudniu....

765

Odp: Uprawa bezorkowa

Ironizujesz, a mi zdarza się fosforu nie dawać gdy w badaniu wyjdzie na niektórych działkach bardzo wysoka zawartość, więc nie wiem czy napisałem coś głupiego ?
http://iung.pl/dpr/publikacje/Bilans%20 … potasu.pdf

766 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2015-02-22 10:15:41)

Odp: Uprawa bezorkowa

Androl powiedz jakiego docelowo agregatu szukasz? Mi przez jeden dzień zwineli z pod nosa ten na zabezpieczeniu sprężynowym. I teraz tak sobie przeglądam i nie wiem czy nie zrobię od podstaw nowego, bo ceny jednak jakieś duże za kawałem ramy. Jeszcze na kołku to dość tanio można znaleźć, a na jakimś nonstop to już drugie tyle.
http://olx.pl/oferta/agregat-sciernisko … c97365c24f
Co powiecie o tym agregacie? Trzeba byłoby pomyśleć o wale za sekcję talerzy i myślę że dawałoby radę. Tylko podnośnik, pewnie narzekałby.

767

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie nie ironizuje  tylko podałem swoją propozycję. Pamiętacie nasze spory o azocie wiosną. I był taki film z lat 70 chyba robili doswiadczenie z fosforanem amonu i owies siany na stanowisku które miało dany ten nawóz w grudniu wygladał najlepiej....

768 Ostatnio edytowany przez androl (2015-02-22 11:51:21)

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz ten co wrzuciłeś to przerobić na półzawieszany, wózek i z tyłu wały, lub pozostawić jako zawieszany, w miejsce talerzy zamontować wał lub wały. Myślę że to drugie, po co talerze przy uprawie na na głębokość 20 - 30 cm, gdy wcześniej były robione uprawki pożniwne.
Tylko trzeba by zadzwonić do gościa zapytać jaki kwadrat te zęby bo nie wyglądają na 35x35
Ja myślę o gruberze z drugiej opcji, przy większych i kształtniejszych polach to lepszy byłby półzawieszany, ale raczej też bez talerzy.
Krzysiek, jak tak to mamy konsensus :beer:

769

Odp: Uprawa bezorkowa

http://olx.pl/oferta/agregat-sciernisko … 07a9609f8d
Ten długo już jest wstawiany, łatwo by można go przerobić na 3 belki i jeszcze starczyłoby tej ramy do podwieszenia wałów. Talerzówke z niego, sprzedać, lub inaczej wykorzystać. Tylko grządziele, jedna ta czarna z prawej strony będzie 35x35 reszta cieńsza.

770

Odp: Uprawa bezorkowa

trzy rzędy musi być tak myślę, tak żeby nie było kłopotów z zapychaniem. Nie wiem jeszcze dziś trochę myślałem, czy nie zrobić od podstaw samemu. Jeszcze pytanie czy na ok. 2.5m jest sens robić półzawieszany. W planie jest 3rzędy sprężyn, myślę w rozstawie ok 30cm, później dwa wały kolczaste czyszczące się wzajemnie z różną średnicą, i na końcu wał croskill. Wszystko na szer. 2.5 metra nie powinno być strasznie ciężkie, waga myślę nie będzie większa od obrotówek które miałem.Myślę zrobić od podstaw może, bo wszystko co jest do sprzedania kwalifikuje się do cięcia, i przerabiania czego nie lubię, a efekt docelowy jest wraz nie zamierzony. Na razie trochę zbastuje z kupnem na pałę czegokolwiek, chyba że trafi się rzeczywiście maszyna konkret.
Myślę, że w takim układzie wałów sprawdzi się maszyna na każde warunki, dość dobrze dociskając górę, i przy tym samym rozdrabniając,ziemię pod umieszczenie ziarna.
Oczywiście biorąc pod uwagę, to że dociążę obecny agregat talerzowy żeby lepiej wchodził, i wszystkie pierwsze(płytkie) uprawki będę robił właśnie talerzówką. Robiąc samemu koszt nie będzie duży w razie niepowodzenia maszyna najwyżej zmieni właściciela.

771

Odp: Uprawa bezorkowa

http://olx.pl/oferta/sprzedam-agregat-u … eb719c33c3
tu jest konkretny sprzęt do rozbudowy właśnie do bezorkowej uprawy, od razu konkretne podwozie jezdne. Zamiast tych zębów tylko założyć jak u Marka. Ale tam bez 150 kunia nie ma co podchodzić

E 516 na części
Telefon 695 076 269

772

Odp: Uprawa bezorkowa

Zawieszany czy nie? jak robisz od podstaw możesz zrobić zawieszany ale tak by wrazie co bez cięcia i ponownego spawania zrobić półzawieszany. Z tyłu podejście na oś i siłownik a z przodu wystarczy do 3 punktowego zawieszenia dorobić zaczep z belką wiele markowych maszyn jest tak robionych.  A co do wagi. Na raie mam materiał na 2,4 w takim układzie jak ma Marek F16 czy MiG  Sama rama to ponad 500 kg. Tyle ceownika jeszcze dojdzie kszatłtownik na "wierzyczke" i wszytko to co jest nad i pod główną ramą no i elementy ryjące które ważą około 20kg szt. Koło tony wyjdzie...

773

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek trochę lekki będzie może wyskakiwać z ziemi.

774

Odp: Uprawa bezorkowa

To w wersji zawieszanej. Ja docelowo mysle o ciaganej więc dojdzie spory balast i mozliwośc dołożenia kolejnych kilogramów bez martwienia się o podnośnik

775

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja myślę że przy tym ciężarze, szerokości i ilości łap nie będzie problemu z utrzymaniem głębokości. W domu polski gruber mam 3.3m szeroki łapa co jakieś 20cm i włazi dobrze a waży wszystko z 200kg może.

776

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzechu ważyłem jesienią swój gruber bez kilku kilogramów 1700 kg.

777

Odp: Uprawa bezorkowa

To chyba nbie chcesz powiedzieć że u Ciebie się wypłycał czasem ? :hmmm: Bo jak tak to trzeba pomyśleć o pół zawieszanym.

778

Odp: Uprawa bezorkowa

jeśli chcesz być zadowolonym z pracy to jednak półzawieszany zrób. Zęby  w odpowiednim rozstawie, odpowiednie odstępy i ciężar wałów sprawi, że nawet 200kM nie podniesie. Dobrze jak podwozie jest między zębami a wałami bo agregat wtedy jest bardziej zwrotny i ne zachodzi tak na zakrętach

779

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzegorz89 napisał/a:

To chyba nbie chcesz powiedzieć że u Ciebie się wypłycał czasem ? :hmmm: Bo jak tak to trzeba pomyśleć o pół zawieszanym.

Nic z tych rzeczy ja mam czasami problemy aby go uciągnąć tyko kiedyś mopis wspominał ze powinien być odpowiednio ciężki zobacz nowe agregaty pół zwieszane waga 3 metrowego to ponad 2,5 tony.

780

Odp: Uprawa bezorkowa

ciężar potrzebny jest do dwóch rzeczy:
utrzymanie głębokości
odpowiedni nacisk na wały  w celu konsolidacji i rozbicia brył