1,241

Odp: Uprawa bezorkowa

Pajej na jakie 60cm ?przecież tylko do 50cm jest twoje. Nie sięgaj za głęboko bo górnikiem zostaniesz.

1,242

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzesiu bez przesady, działasz bez pługa pierwszy rok i nie ma co przesadzać. Fakt, pod buraki warto głębiej, ale pod resztę spokojnie na głębokość dotychczasowej orki plus 2-3 cm nie więcej i wystarczy. Jak sami widzicie szczególnie w suchym roku widać przewagę uprawy bezorkowej nad płużną. Co do orki co ileś lat to ja nie widzę żadnych za, za to jest więcej przeciw. Moje doświadczenia z braku pługa od 97 roku pokazują, że przewracanie ziemi pługiem to porażka. Tradycja i zakorzenione przekonanie jest bardzo trudne do przełamania i część z nas rolników nie jest w stanie tego zaakceptować, że sztandarowa maszyna rolnicza powinna znaleźć się na postumencie w muzeum.

1,243

Odp: Uprawa bezorkowa

maksx napisał/a:

Pajej na jakie 60cm ?przecież tylko do 50cm jest twoje. Nie sięgaj za głęboko bo górnikiem zostaniesz.

ja głeboszem jade zawsze po rame

Rolnik z powołania:-)

1,244

Odp: Uprawa bezorkowa

Pietia napisał/a:

Paweł masz z wałami mulczującymi na nowych mocowaniach czy stare ponoć zmienili mówił kierowca dali dodatkowe śruby rzymskie jak zabierał moje na serwis.

Tak mam ze śrubami rzymskimi.Wał mulczujący jest w zestawie z gruberem Lemken 2,8m/13 łap i tam dorobiłem uchwyty do śrób ale myślę o regulacji hydraulicznej bo wały są dość ciężkie.Potrzebna też rada jak wstawić filmik bo mam nagranie podczas pracy.

1,245

Odp: Uprawa bezorkowa

mpopis napisał/a:

Tradycja i zakorzenione przekonanie jest bardzo trudne do przełamania

Ostatnio kończąc kawałek pod siew spotkałem się z sąsiadem przez miedzę, któremu moja technologia uprawy od kilku lat się nie podoba i na koniec rozmowy stwierdził: Mój tata orał to i ja będę orał. Argument nie podlegający dyskusji big_smile

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

1,246

Odp: Uprawa bezorkowa

Te argumenty przekazywane z pokolenia na pokolenie są nie do podważenia. big_smile Pod zboża robiłem ok30cm a pod burak chcę głębiej bo korzeń dobija do końca warstwy uprawnej zanim zakryją międzyrzędzia. Jak nie będzie dobrej zimy, jest niestety szansa, że suchy rok znowu się powtórzy, bo zasoby są słabe. A w głębszych warstwach zawsze jest szansa na większą wilgoć niż, w górnej.
Najciekawsze jest to, że na jednym piachu na 35cm idzie lekko jakby nic nie było a na drugim ciężko jak na glinie.
Pod buraki jakbym przeorał tyle to nie urosłyby wcale... A korzeń nieraz puszczą głęboko, aż przez martwicę i pięknie rosną.
To prawda, że w tym roku gruber wygrywa, nawet jak się nie ma super sprzętu i mocnego ciągnika. Wschody pszenicy po rzepaku na ciężkim ile piękne. Po pługu wschodziło na wiosnę dopiero, i zawsze była za rzadka w tych placach.
Wracając do uprawy na zimę z wałami lub bez. Ja ziemię to obsiewu wiosennego zostawię jedynie pod buraki. Chce jak najwcześniej wejść na wiosnę dlatego zlewne, ciężko obsychające ziemie, zimne zostawię wypagórkowane, żeby szybciej przesychały, i żebym wcześniej mógł wejść w pole. Na ciężkich kawałkach zostawię na równo, bo marcowe wiatry i mrozy sprawiają, że tą ziemię można na wiosnę gałęzią uprawić. A każde dodatkowe ruszenie jej na wiosnę tylko ją przesusza, i pogorszają się wschody.

1,247

Odp: Uprawa bezorkowa

Paweł nie miałeś problemu z łożyskami na wale wiosna przyjechał serwis wymienił dwa które rozpadły się jesienią kazałem wszystkie cztery ale stwierdził że dwa są Ok. Po 7 hektarach poleciały kolejne 2 stare przysłali nowe wymieniłem na żniwa jesienią poleciały wszystkie 4 zadzwoniłem przyjechali i zabrali cały wał mulczujący do siebie. Tak że  serwis działa na najwyższym poziomie zobaczymy jak wróci co będzie. A wszystko na bieżąco smarowane.

1,248

Odp: Uprawa bezorkowa

Taka ciekawostka.
Miałem czosnek bez pługa, ale to szczegół. Czosnek był ściółkowany słomą, grubo bo jakieś 70 kostek na 3,5 ara. Słoma nie pocięta tylko rzucona wczesną wiosną.  Azot szedł na słomę.
Uwierzcie mój dwu-belkowy grubero głębosz prawie dał radę bez zapchania to teraz uprawić. Prawie! Gdyby były 3 belki poszło by normalnie. Potem poszła talerzówka po osie tj jakieś 20 - 25cm no i miejsce pod warzywa na przyszły rok gotowe. Widać trochę słomy ale to takie króciutkie 2-3 cm słomki i do wiosny się pewnie spróchnieją całkiem. Generalnie całość cieszy oko...
Da się.....  wink

1,249

Odp: Uprawa bezorkowa

Pietia napisał/a:

Paweł nie miałeś problemu z łożyskami na wale wiosna przyjechał serwis wymienił dwa które rozpadły się jesienią kazałem wszystkie cztery ale stwierdził że dwa są Ok. Po 7 hektarach poleciały kolejne 2 stare przysłali nowe wymieniłem na żniwa jesienią poleciały wszystkie 4 zadzwoniłem przyjechali i zabrali cały wał mulczujący do siebie. Tak że  serwis działa na najwyższym poziomie zobaczymy jak wróci co będzie. A wszystko na bieżąco smarowane.

U mnie wał pracuje bez problemów i nawet jestem zadowolony z pracy takiego zestawu,zobaczymy jakie będą plony? bo wschody OK.

1,250

Odp: Uprawa bezorkowa

Na zimę zgrubrowane, pięknie to nie wygląda. Poplon owies + facelia zrósł pod kolana na większość wystarczyło jeszcze obornika najpierw był zgruberowany pożniwnym.

1,251

Odp: Uprawa bezorkowa

jak wycenić możliwość posiania i zebrania poplonu na jesieni? taka krótka dzierżawa.
po zbożu poplon i zbiór w październiku.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

1,252

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak komuś zrobisz uprawki i posiejesz, automatycznie wprowadzając międzyplon, to ja nic nie płaciłbym za takie coś. Fakt że materiał zabierzesz, ale w ziemi korzenie zostaną, i uprawki zrobione.

1,253

Odp: Uprawa bezorkowa

Rozumiem  że uciekasz z pola z np pszenicą wchodzi sąsiad sieje poplon i jak urosnie to zbiera.
Jak swój człowiek to bym gadał tak by i tobie coś zostało i jemu. czyli poczekał do końca aż "franek" zbierze i pogadał z Frankiem ile może dać by coś z tego mieć.
A jak obcy to pytanie co chce zasiać i co posypać by to urosło. Poplon zebrany  pola to NPK wywieziony z niego Trzeba by przelicyć kg plonu i skład jego.
Obcemu minimium 1 tyś

1,254

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja myślę, że to Fenol dla bydlaków chce.

1,255

Odp: Uprawa bezorkowa

No to Fenol musiał by wybulić smile ja wycenił bym na 2q polifoski, poplon tak jak pisze Krzysiek, jeżeli zaorany zostawi to co wyciągnął.

1,256

Odp: Uprawa bezorkowa

Na swoim pole też nie zgodziłbym się na tych warunkach co napisałem. Ale żeby dla NIego wyszło jak najlepiej to ewentualnie flaszkę można dorzucić wink

1,257

Odp: Uprawa bezorkowa

jest tak jak piszecie, to chodzi o moje zwierzaki.
zakładam posianie jeczmienia j z facelią i rzepakiem, nawożenie to minimum saletra.
myślę o następnym sezonie, a nie chcę tego zrobić tak aby miał krzywdę.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

1,258

Odp: Uprawa bezorkowa

U nas ludzie co na zazielenienie posiali owies to pięknie wyrósł. Kilka jeszcze stoi to ziarno zawiązało. Wiadomo, że puste ale rośliny po kolana urosły to i masy dość powinno być.

1,259

Odp: Uprawa bezorkowa

właśnie na taki poplon wypuszczam jeszcze krowy, zostało tydzień pasienia jeszczę.
kłosy o tej porze to zabawny widok.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

1,260

Odp: Uprawa bezorkowa

moze ktos szuka http://olx.pl/oferta/agregat-5-m-vaders … f712eaefdd