1,461

Odp: Uprawa bezorkowa

androl napisał/a:

Trzeba w realu zobaczyć uprawione pola i szczególnie talerzówkę Mpopisa, żeby zrozumieć dlaczego tak dobre efekty ma w uprawie bez pługa.

Dlatego planuje, jeśli Mpopis się zgodzi, odwiedzić go, ale jak się trochę obrobię smile.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

1,462

Odp: Uprawa bezorkowa

Papej zabrakło co najmniej jednego zabiegu uprawowego...

1,463 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2016-11-14 22:29:26)

Odp: Uprawa bezorkowa

mpopis napisał/a:

ten ma 4.5m, do sprzedania mam taki sam 4m, a migów już z warsztatu wyjechało 7. głębokość mają trzymać wały, pierwszy ponad 30cm, drugi 20cm

A wały chyba nie mają skrobaków .... w mokrej glinie się zakleją....

1,464

Odp: Uprawa bezorkowa

Może to już było, może nie. Ciekawa ekspertyza https://www.google.pl/url?sa=t&rct= … g06dNX0bvw

1,465

Odp: Uprawa bezorkowa

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1ae342227564.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0aa24d22694d.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4e57fc9ab99f.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/18a67e33e114.jpg
Wczoraj przyprowadził nowego klamota. Rozsiewacz do nawozu pneumatyczny. Bedę chciał go nadbudować na agregacie do podsiewu nawozu. Agregat myślę, że realnie dam radę dopiero wyspawać na jesień, i rzepak będzie pasowo. W przyszłości chcę siać buraki rzepak i konopie tym agregatem. Dodatkowo jest możliwość żeby zamontować go na gruberze, żeby pod siew pszenicy dawać NPK głębiej. Zobaczymy.

1,466

Odp: Uprawa bezorkowa

Na podsiewacz nawozy do siewnika kukurydzy też by fajnie go można przerobić . Tylko czy jeśli wysyp będzie podpięty do redlicy to czy nie będzie sie zapychał ?

1,467

Odp: Uprawa bezorkowa

Myślę, że nie tylko chyba trzeba zrobić odpowietrznik. CIekawi mnie czego tutaj jest napęd na wałek, który śmiało mógłby bronę wirową pociągnąć, i jest aż 7pasków.. Myślałem żeby nadbudować go na agregacie, ale rozważam czy nie lepiej na przednim tuzie, a napęd dać z silnika hydraulicznego. Wtedy załadunek nawozem byłby łatwiejszy, ciągnik dociążony miałby przód. A tył ciągnika nie byłby przeciążony. Jedyną wadą jaką widziałem i i jaką ma to to, że nie ma wysiewy z napędu koła, tylko otwierany otwór zwiększa się lub zmniejsza. Trzeba będzie  zmierzyć jaką prędkością będzie się siało i ustawić wtedy mniej więcej próbę. Ogólnie jak się wysieje 170kg a miało 150 to żadna strata. Chcę siać w ten sposób, bo może sporo pieniędzy się zaoszczędzi a efekty widać po takiej uprawie dość dobre. Żonka posiała buraczki ćwikłowe a pod nimi dosłownie szczyptę nawozu to urosły tak wielkie jak pastewne.....
Wracając do wysiewu, to w zwykłym zbożowym accordzie dmuchawę ciągnie jeden pasek i daje radę, to mam nadzieję, że silnik hydrauliczny da radę. Zasyp na równo na skali pokazuje chyba jak dobrze pamiętam 700kg. Myślałem połączyć zasilanie silnika z siłownikiem hydraulicznym, który otwiera zasuwę, tak jak w łańcuchowych rcw.

1,468

Odp: Uprawa bezorkowa

Ciekawa Maszina smile

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

1,469

Odp: Uprawa bezorkowa

Lepiej aby sinik na nawrotach pracował ( jak młocarnia w kombajnie ) a  siłownikiem aby zamykać zasuwę . Co do pasków to pamietaj że nawóz stawia duuuużo większy opór niż zboże .

1,470

Odp: Uprawa bezorkowa

W sumie to tylko jeden przewód dodatkowo, trzeba. Bo na małych kawałkach, to co chwilę silnik musiałby zatrzymywać się  i po chwili startować... Dobrze mówisz. Tutaj będą małe dawki nawozu na hektar myślę maksymalnie po 200kg to nie wiele na raz będzie musiało przenosić nawozu.

1,471 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-01-06 14:02:11)

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja tam nadal nie jestem przekonany do tych oszczędności.
Twierdzisz że dasz połowę nawozu? I urośnie?
Może rok dwa a potem będziesz sypał tyle co zwykle.

1,472

Odp: Uprawa bezorkowa

Aparat występujący w accordzie wysiewa do 400 kg

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,473

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja mam plan taki żeby na podorywkowego wrzucić  siewnik  poznaniak lub coś podobnego i tym prosto w mieszaną glebę dawkować nawóz ...  mniej uciązliwe i mniej roboty tylko  trzeba by było skrzynie zrobić by przynajmniej 500kg wchodziło

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

1,474

Odp: Uprawa bezorkowa

a jak ze ścieszkami wojtek?

Rolnik z powołania:-)

1,475

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek napisał/a:

Ja tam nadal nie jestem przekonany do tych oszczędności.
Twierdzisz że dasz połowę nawozu? I urośnie?
Może rok dwa a potem będziesz sypał tyle co zwykle.

Pod buraki i tak na jesieni będę dawał nawóz pod poplon i żeby użyźniać ziemię na całej szerokości. Tylko pod rzepak będzie mniej. Pod pszenicę na razie po rzepaku pod gruber. Pod konopie praktycznie nawozu nie trzeba żeby nie urosły na 4m w górę.
Ogólnie skoncentrowanie nawozu będzie większe, a chodzi żeby nie przesuszać ziemi i o lepsze wschody.'
Przykładowo teraz jechałem 2x talerzówką, 1x gruberem i siew dopiero a w międzyczasie nawóz. W ten sposób pod siew rzepaku będę jechał raz . To tyle w teorii a jak w praktyce wyjdzie zobaczymy. Laszek tylko tutaj dziurę ustawisz i jeszcze w zależności od prędkości to o tyle trudniej, choć myślę, że na maxa to na pewno nie będzie otwarta. Ciekawe jeszcze czy nie będzie się zawieszało to wszystko. Mieszadła w środku są..
Wojtek tak w sumie to może prościej a może nie. Zwykłym rozsiewaczem wpakujesz na raz sporo, i szeroko sieje. Na ścierń rozrzucić aa później gruberem z kawałka na kawałek aby przejeżdżasz. To w sumie nie będzie wolniej jak siać nawóz na gruberze... Jak nawóz dzień poleży to też mu nic nie będzie...
I wychodzi jak ze wszystkim ze wszystko  ma plusy i minusy.
Krzysiek jeszcze tylko tyle powiem, że kiedyś też orałem że słomki nie było widać, ale zmieniam myślenie. Najbardziej dało do myślenia jak Kolega Pietia wrzucał fotki rzepaku sianego w 2015roku po strip tillu firmy Duro. Nie było rzepaków, bo nie powschodziły, a tam piękne.

1,476 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-01-06 23:30:05)

Odp: Uprawa bezorkowa

Czyli ten podsiew ma być tylko pod rzepak. Robisz strip tilla.
A nie raz na tym zacnym forum słyszałem że sypanie nawozu blisko nasion to błąd.
No ok podasz je na głębokość 15 cm za łapą  a le to i tak jest tylko pod korzeń palowy. wszystkie boczne korzonki zostaną no może nie z niczym ale będą miały mniej.

1,477

Odp: Uprawa bezorkowa

Nawóz ok 25-30cm. W sumie to dobrze mówisz korzeń palowy, a ja chcę siać buraki rzepak i konopie ewentualnie, czyli właśnie nawóz tam gdzie trzeba. Ogólnie to podsiew w bok bliżej niż 6cm ma utrudniać wschody, dlatego chcę dawać je  niżej tam gdzie jest wilgoć zawsze, a z początku rośliny bedą miały mało nawozu i powinny szukać. Jak się okaże to zobaczymy, na pewno będę się tutaj odzywał. wink

1,478

Odp: Uprawa bezorkowa

JAkaś logika w tym jest....

1,479

Odp: Uprawa bezorkowa

Grzesiek może te zdjęcia okażą sie pomocne Wiesław sieje tym kukurydze ale pomyał dobry

http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/ … 37402.html

1,480

Odp: Uprawa bezorkowa

Sam zamysł ma być bardzo podobny. Jak najprościej  tylko się da. W samym agregacie myślę, żeby było jak najmniej łożysk i tylko w zasadzie będę na kołach dogniatających, i krojach na przodzie. Muszę się jakoś na wiosnę skontaktować z nim, i jakby się dało to podjechać podejrzeć jak wygląda na żywo. Mam niedaleko w sumie. Musi nie mieć kamieni, że wszystko robi bez non stopa, ja też myślałem na kołku, bo taniej, prościej a w sumie mniejsze opory przy wąskiej redlicy. Kamieni nie mam wiele.