colibeer napisał/a:Współczynnik przenikania ciepła dla ceramiki poryzowanej wynosi 0,12-0,14, natomiast dla gazobetonu w odmianie 600 0,16 W/(m·K). Powyższe parametry dotyczą rozmiaru 25 cm. Oczywiscie ze każdy materiał ma swoje zalety i wady. Czy to gazobeton , silka, ceramika czy też keramzytobeton. A i gazobeton szybciej sie nagrzewa i szybko wychładza ceramika dlużej nagrzewa i wolno wychładza.
Sorry za uszczypliwość ale bezmyślne kopiowanie niedoprecyzowanych artykułów to ci idzie jak tamta lala. Może przesadziłem z tą czterokrotnością, ale nie powołuje się na komercyjne artykuły tylko na dane producenta.
te współczynniki to autor nawet nie napisał przy jakim ociepleniu, a musze cię zmartwić, ale tak słodko nie jest. Wystarczy spojrzeć w kary charakterystyki produktu, a widać że porotherm 25 P+W ma U=1,03 W/(m²K), natomiast ytong 24 w najpowszechniejszej klasie PP4/0,6 ma U=0,60 W/(m²K), w klasie energo PP2/0,35 ma już tylko U=0,37 W/(m²K).
Jako ciekawostka powiem, że z Energo o grubości 48cm stawia się mury jednowarstwowe w domach pasywnych o U poniżej 0,17.
A tłumaczenie pana Krzysztofa że zamku z gazobetonu nie ma ani jedego, tylko z cegły ceramicznej, to takie same hasło jak by wmawiać ludzom by stawiali z kamienia, bo przecież żadnej z piramid nie zrobiono z gazobetonu.
Osobiście za materiał na dom bardziej uważam gazobeton niż jakąkolwiek ceramikę, pustaki keramzytowe czy inne. Startuje na wiosnę z budową domu i na 80% będzie on z energo 48cm, z tynkiem cienkościennym w środku i na zewnątrz, lub troche taniej z tradycyjnego ytonga 0,6 z dociepleniem styropianem 15cm. Zależy mi na tym by współczynnik U oscylował koło 0,17.
Lepiej być nie może, co będzie się okaże....