1,561

Odp: Uprawa bezorkowa

mpopis napisał/a:
niewydostanieszsie napisał/a:

To masz 2 przejazdy sprzetem który trochę oporu stawia. Na raz pługiem nie wyjdzie to samo?

jeśli chcesz nie widzieć obornika to taniej raz pługiem, natomiast jeśli chcesz zrobić dobrze glebie to trzeba obornik wymieszać w warstwie do 15 cm i wystające kłaki nie są oznaką źle wykonanej uprawy a zabezpieczeniem ziemi przed zaskorupieniem i oknem wentylacyjno drenażowym. Nasze wrażenia wizualne i mentalne w uprawie i hodowli nie zawsze są prawidłowe, i to co dla nas wydaje się dobre i ładne nie ma odniesienia do tego co potrzebuje gleba czy zwierzak. Miedzy innymi dlatego jest tyle kłopotów z ekoterrorystami i " przyjaciółmi zwierząt".

Mi chodzi o to czy przy dużej produkcji obornika uprawa bezpłużna ma sens. Nieprzykryty obornik to przecież ucieczka azotu w atmosferę. Na razie czytam o tej uprawie i nie bardzo wiem czy u mnie się sprawdzi. Mam piaski, zmianowanie jedynie zboża i łubin, jedynie na IV można wejść w trawę, motylkowe a z tego co wyczytałem to przy bezorkowej zmianowanie to podstawa. Oprócz tego im suszej tym głębiej trzeba ryć gruberem a to są koszty. Myślę nad areatorem do obornika. Kompostu nie byłby problem wymieszać kultywatorem/talerzówką. Ale jak się okaże że co roku uprawa podstawowa dłutami na 20-25 cm to gdzie tu oszczędność i zysk?

1,562

Odp: Uprawa bezorkowa

A co masz pod tym piachem? Masz podeszwę na polu? Może się okazać, że jak przeryjesz głębiej i zerwiesz podeszwę, to pod spodem może być urodzajna ziemia. Znam taki przypadek, ze na piachach pszenica po głęboszowaniu sypało koło 10ton z ha.. pod spodem była glina, która trzymała wilgoć przez cały rok.

1,563

Odp: Uprawa bezorkowa

A obornik przyorany to ucieczka azotu do morza. Drenami popłynie w dal....
Wiadomo jak będzie na wierzchu to też wierzchem może płynąć ale w sumie na jedno wychodzi...

1,564

Odp: Uprawa bezorkowa

niewydostanieszsie napisał/a:
mpopis napisał/a:
niewydostanieszsie napisał/a:

To masz 2 przejazdy sprzetem który trochę oporu stawia. Na raz pługiem nie wyjdzie to samo?

jeśli chcesz nie widzieć obornika to taniej raz pługiem, natomiast jeśli chcesz zrobić dobrze glebie to trzeba obornik wymieszać w warstwie do 15 cm i wystające kłaki nie są oznaką źle wykonanej uprawy a zabezpieczeniem ziemi przed zaskorupieniem i oknem wentylacyjno drenażowym. Nasze wrażenia wizualne i mentalne w uprawie i hodowli nie zawsze są prawidłowe, i to co dla nas wydaje się dobre i ładne nie ma odniesienia do tego co potrzebuje gleba czy zwierzak. Miedzy innymi dlatego jest tyle kłopotów z ekoterrorystami i " przyjaciółmi zwierząt".

Mi chodzi o to czy przy dużej produkcji obornika uprawa bezpłużna ma sens. Nieprzykryty obornik to przecież ucieczka azotu w atmosferę. Na razie czytam o tej uprawie i nie bardzo wiem czy u mnie się sprawdzi. Mam piaski, zmianowanie jedynie zboża i łubin, jedynie na IV można wejść w trawę, motylkowe a z tego co wyczytałem to przy bezorkowej zmianowanie to podstawa. Oprócz tego im suszej tym głębiej trzeba ryć gruberem a to są koszty. Myślę nad areatorem do obornika. Kompostu nie byłby problem wymieszać kultywatorem/talerzówką. Ale jak się okaże że co roku uprawa podstawowa dłutami na 20-25 cm to gdzie tu oszczędność i zysk?

Po raz setny powtarzam ze uprawa bezorkowa nie uproszczona nie jest wcale tańsza od płużnej, zato osiagasz wiele innych korzysci. piszesz o stracie azotu, a zapominasz ze orka powoduje erozje gleby i straty materii organicznej, co przy takim udziale lekkich gleb jest bardzo ważne.  Zysk to nie jest coś co zobaczysz golym okiem i to w pierwszym roku. Gleba jest czymś żywym .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,565 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-05-12 15:12:08)

Odp: Uprawa bezorkowa

JA złożyłem wniosek na rolnictwo równoważne. Przy wymaganym płodozmianie aż żal pług zaczepiać. Będzie dodatkowe 400zł  do ha. Aczkolwiek robią pod górkę. Wyobraźcie sobie że
we wcześniejszych zapisach jeśli agencja wymagała przyorania czegoś, czy to poplonu czy słomy było zaznaczone, że jak ktoś nie używa pługa to nie musi tego robić ( niech po swojemu coś z tym zrobi) W tym programie puki co takiego zapisu nie ma... armir wymaga zaczepienia pługa....  :crez:

1,566

Odp: Uprawa bezorkowa

Chcialem wejsc w ten program ale z tego wlasnie powodu zrezygnowałem.  Wg mnie to bez sensu. Nie wierze że we Francji też muszą orac.  To chyba wymysl naszych biurw ....

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

1,567 Ostatnio edytowany przez artureekk (2017-05-12 20:11:08)

Odp: Uprawa bezorkowa

ale macie problem piszesz jedno robisz  co trzeba jestem w tym programie ale tylko dla tego ze nie było poplonów które dopiero w tum roku są trochę mniejsze  pieniądze alei problemów mniej
orke robie co 3 lata bo jednak trochę się zachwaszcza

1,568 Ostatnio edytowany przez androl (2017-05-12 22:20:26)

Odp: Uprawa bezorkowa

Na najsłabszym i najsuchszym kawałku jaki mam, owies przy ubiegłorocznej suszy dał mi 5 t/ha. Uprawione pod niego było tak:
- ściernisko gruber
- poplon ścierniskowy facelia + owies zasiany AUŚ
- w listopadzie obornik 40 t/ha na ten poplon wymieszany grubrem na gęsiostopie
- na zimę gruber na wąskim dłucie
Wiosną jako że zostało obornika no to jeszcze raz:
- obornik 30 t/ha 
- 160 kg/ha mocznika na ten obornik i mieszanie gruberem
- siew owsa 130 kg/ha AUŚ
Gdybym ten obornik przyorywał owies na tym polu przy takiej suszy dałby 1/2 tego plonu
Aha zapomniałem, po siewie poszły wały.

1,569

Odp: Uprawa bezorkowa

Jak byś przyorał wiosną ten obornik to byś zebrał koło 1t. Wiosenna orka pod zboża do dopiero strzał w kolano...

1,570

Odp: Uprawa bezorkowa

Czy po gruberze pójdzie agregat uprawowo siewny wał+zęby+wał i do tego siewnik stopkowy czy musi być agregat talerzowy?

1,571 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-05-12 22:41:20)

Odp: Uprawa bezorkowa

Byle byś za gęsto tych zębów nie miał...
Ale jak dobrze przyszykujesz glębę to nie będzie problemu nawet z gęstym  uzębieniem...

1,572

Odp: Uprawa bezorkowa

Gdy zacząłem siać po gruberze ze swojego AUŚ odkręciłem 4 zęby mam je w dwóch rzędach i jest dobrze. Siewnik wiadomo lepszy by był talerzowy ale takiego nie mam, 21 redlic na 3 m i też jest dobrze.

1,573

Odp: Uprawa bezorkowa

Używa ktoś tych łap grubera? Jak z ich wytrzymałością dadzą radę ryć do 30cm? Dzwoniłem to cena z samą nakładką sercową około 310zł wąskich nie mają. https://www.olx.pl/oferta/zestaw-sprezy … 081d47ee77 .

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

1,574 Ostatnio edytowany przez bamreras (2017-05-16 10:43:28)

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja mam te tylko że brałem od nich
https://www.domix-agro.pl/uniwersalne/2 … x35mm.html
To jest cena jeszxze do negocjacji. Zależy jaka ilosć. Wzeszłym roku za 11szt. Plus sercówki włoskie i komplet śrub  wyszło około 3200. Wysyłka w cenie.  Cena widze że sie nie zmieniła. A i mają z odwini3ciem w lewo i prawo.
Ja nimi jeszcze na 30cm nie szłem, ale 25idą. Mpopis takich też używa.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,575

Odp: Uprawa bezorkowa

To w swoim gruberze masz założone też te sercówki nie chciałeś wąskich tak jak Marek czy nie było?

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

1,576 Ostatnio edytowany przez bamreras (2017-05-16 14:08:50)

Odp: Uprawa bezorkowa

No oni prawie nie mieli prostych, a sercówki idzie zawsze zwężyć:) ja mam zęby rozstawione co 30cm i dzięki temu że sercówka jest troche szersza mogę go wypłycić na ścierni do 13cm i zrywa na całości.  do tego te włoskoe co od noch brałem u nas były o 20zł droższe.
Na ścerń mam plan zalożyć mu gęsiostopy i spróbować go w płytkiej uprawie.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,577

Odp: Uprawa bezorkowa

Do płytkie uprawy załóż mu gesiostopy clip on od horscha, idą bardzo lekko. Ruskiem na takich gesiostopach ciagalem 4,8 metra

E 516 na części
Telefon 695 076 269

1,578

Odp: Uprawa bezorkowa

Zrobili mi wycenę z tego linku co podałeś za 7 sztuk z śrubami i nakładkami sercowymi wyszło 2074 zł  wysyłka gratis. Cena dobra szkoda ,że nie mają wąskich jak Marek radził ,ale forsz z taką ilością sercówek da sobie radę. Ja muszę mieć zawieszany ze względu na moje kliny i zastanawiam się z jakiego materiału robić ramę wiem ,że była o tym mowa na forum ,ale nie mogę tego znaleść.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

1,579

Odp: Uprawa bezorkowa

Crownik 100 z gatunku c35 starcza w zupełności. Jak dostaniesz w gatunku c45 to jeszcze lepiej, ale ta stal jest już drozsza.
Ja bralem wszystko w c35 i jest dobrze. U mnie szły właśnie ceowniki 100, profil 100x50x3, 100x100x5, a rama główna z ram od pługa b201- ona ma przekrój 110x100x12.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

1,580

Odp: Uprawa bezorkowa

zrobiłeś potwora mam też z ram od B200 zrobionego tylko ze on przyjechał z czech