341

Odp: Programy Unijne i dotacje

koseś mam pytanko bo jesteś już po realizacji. Przy składaniu wniosku o płatność jest lista załączników jakie trzeba dostarczyć razem z wnioskiem o płatność. Nie wiem czy miałeś taki punkt (ja go mam)
"Oświadczenie beneficjenta o prowadzeniu odrębnego systemu rachunkowości, albo o korzystaniu z odpowiedniego kodu rachunkowego waz z wyciągami z polityki rachunkowości i zakładowego planu kont oraz z wydrukami z kont księgowych w ramach prowadzonych ksiąg rachunkowych w rozumieniu art. 66 ust. 1 lit. c pkt i rozporządzenia 1305/2013, dla wszystkich transakcji związanych z realizacją operacji, jeżeli dotyczy - oryginał"
nie za bardzo ogarniam ale wg mnie ten pkt - nie dotyczy i nie składam. Jak byś mógł sprawdzić czy miałeś taki załącznik, a jak miałeś to co nim było. Lista załączników była na końcu umowy.
z góry dzięki

gg 5118068

342

Odp: Programy Unijne i dotacje

Kontrola wpadła mi na pola w ramach programu na rozwój małych gospodarstw .Pomierzyli popisali i niby wszystkie hektary sie zgadzają tylko dzisiaj przysłali żebym błędy w numerach ksiąg wieczystych po poprawiał bo pani z ODR -u cyferki pomyliła .A tak ogólnie jest wszystko na dobrej drodze.

TEN NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW KTO NIC NIE ROBI big_smile

343

Odp: Programy Unijne i dotacje

Jeśli będzie nabór na Rozwój Usług Rolniczych to bedzie można normalnie otworzyć działalność czy tylko Ci co juz mają usługi itp będą mogli skorzystać?

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

344

Odp: Programy Unijne i dotacje

Chyba Ci co już mają

345

Odp: Programy Unijne i dotacje

Sama nazwa wskazuje - rozwój. Powinno być na tworzenie usług, a jeszcze lepiej tworzenie i rozwój.
Kto planuje składać wniosek ?:
- luty obszar d
- czerwiec obszar a, b, c

gg 5118068

346

Odp: Programy Unijne i dotacje

Dwa lata musisz prowadzić. A było coś wcześniej na rozpoczęcie ale to na zus Cię wpakują

347

Odp: Programy Unijne i dotacje

Dupa dupa dupa... Ja teraz bede skladal wniosek o płatność na MR a tak myślę i składać wnioski dalej na maszyny i budowę też... Tylko rada starszych sie buntuje... A niestety to juz chyba ostatni rok tak słyszałem na modernizację...

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

348

Odp: Programy Unijne i dotacje

zorak napisał/a:

Sama nazwa wskazuje - rozwój. Powinno być na tworzenie usług, a jeszcze lepiej tworzenie i rozwój.
Kto planuje składać wniosek ?:
- luty obszar d
- czerwiec obszar a, b, c

Jako że w poprzednim naborze poszedłem na max to z D jestem całkowicie wyłączony a na budynki jakoś się boję ....
Karol odcinaj pępowinę , trochę poboli ale potem będą wszyscy zadowoleni :brawo:

349

Odp: Programy Unijne i dotacje

Mówicie  o obszarach o co chodzi ??   bo nic z tego nie kumam big_smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

350

Odp: Programy Unijne i dotacje

Obszar A (rozwój produkcji prosiąt)
Obszar B (rozwój produkcji mleka krowiego)
Obszar C (rozwój produkcji bydła mięsnego)
i najbardziej popularny obszar D czyli zakup maszyn.
a, b, c zazwyczaj z budową (obory, silosy ...), przebudową, wyposażeniem się wiąże.

gg 5118068

351

Odp: Programy Unijne i dotacje

A tak serio  i realnie  jak to jest WG składasz wniosek    i niby czekasz na rozpatrzenie tam był jeszcze biznesplan itp bodajże sam tego prawisłowo nie napisze czy się uda ??

jak się załapię to kiedy mogę iść  szukac maszyny na którą ten wniosek napisałem  ??

dostaję niby zwrotu 40%  ceny netto nie brutto ? i kiedy po jakim czasie ?
biznesplan  jest chyba na 5 lat i musze się jego ewidentnie trzymać  ??

Naturalnie muszę pierw zapłacić całość za maszyny ze swoich pieniedzy itp ?

dobrze rozumuje ??
Kontrole od razu  są  czy nie ma ich wcale ?

Rodzice są właścicielami i maja po 60 LAt  czy nadal mogą  składac taki wniosek ?

trudno jest od nich tą dotacje otrzymać czy dają   i nie bardzo marudzą ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

352

Odp: Programy Unijne i dotacje

na rodziców raczej ciężko bedzie, do 40 roku zycia jest dodatkowy punkt, biznesplan lepiej zrobic przez fachowca, bez kontroli sie nie obedzie, najlepiej jakbys do wodr-u podzsedł oni juz wstepnie cos ci podpowiedzą

mdw

353 Ostatnio edytowany przez zorak (2018-01-16 14:30:07)

Odp: Programy Unijne i dotacje

Mój obecny wniosek trwa najdłużej (poprzednie znacznie szybciej poszły). Wniosek składałem początkiem 2016 roku jak był nabór. Umowę podpisałem w czerwcu 2017. Maszyny kupiłem pod koniec września 2017. Wniosek o płatność złożyłem w październiku 2017. Jutro mam kontrolę a to już jest 2018 rok. Zanim zrobią płatność to zejdzie jeszcze z tydzień lub dwa czyli wychodzi że od złożenia do płatności ok 2 lata, ale można się też uwinąć znacznie szybciej. Dużo zależy od osób sprawdzających w agencji. Jeden się czepi kropki, drugi przecinka ... a czasem w trakcie sprawdzania zmieni się osoba i czepia się zupełnie czego innego. Nie mniej jednak uważam że warto. Kupa papierów ale warto. Czekamy na szczegółowe informacje i trzeba się szykować z kolejnymi papierami.

gg 5118068

354

Odp: Programy Unijne i dotacje

Kontrola znaczy się czy aby na pewno kupiłeś to co piałeś ..?

A co  z tym zwrotem ile to tak na prawdę jest ??

Do tego Zastanawiamy się  czy nie wejść gospodarstwem na VAT bo jak by nie patrzył jest już 50ha na papierze to  może cię to już będzie opłacało ??

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

355

Odp: Programy Unijne i dotacje

Na maszyny masz zwrotu 200tys z ceny netto maszyn.. + Odliczysz Vat... Ze swoich kosztow masz tylko do zaplaty 30%...

GG : 9860720  smile
Minął dzionek ciężki, długi, ch*j mu w d*pe bedzie drugi big_smile

+33 / -0 (chyba wink)

356

Odp: Programy Unijne i dotacje

Odlicza się 50% kwoty netto i to nie ważne czy jest się na aby lub nie .
Ja wniosek złożyłem w kwietniu 2016 , w listopadowe kupiłem maszyny A w lutym 2017 miałem zwrot .
Więc to wszystko zależy od szczęścia albo urzędników agencji 😎

357 Ostatnio edytowany przez zorak (2018-01-17 08:41:02)

Odp: Programy Unijne i dotacje

Co do zwrotu to najprościej można wytłumaczyć tak:
- kupujesz za 123000 brutto
- jeśli jesteś na wacie odzyskujesz 23000 vat
pozostaje ci 100000 czyli kwota netto
- zwrot z agencji 50% kwoty netto czyli 50000
- drugie 50% kwoty netto to twój wkład
Robiąc zakupy za 123 tyś musisz mieć 50 tyś a 73 tyś odzyskujesz. W teorii tak ładnie wygląda a w praktyce trzeba doliczyć kupę innych kosztów: jeśli korzystasz z doradcy co pisze wniosek, jeśli bierzesz kredyt to prowizje i odsetki, ubezpieczenia maszyn ... i wiele innych drobniejszych kwot. A i jeśli jesteś młody rolnik to jest 60% zwrotu. I oczywiście najpierw płacimy całość a później staramy się odzyskać.

gg 5118068

358

Odp: Programy Unijne i dotacje

są już konkrety

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/art … lnych.html

gg 5118068

359

Odp: Programy Unijne i dotacje

Dzis podpisałem umowę na przygotowanie wniosku z firmą doradczą. tylko jeszcze do końca nie wymyśliłem co chce kupić smile

360

Odp: Programy Unijne i dotacje

A co dają wink