121

Odp: Porzeczki

Są chyba w sumie 2 do wyboru 30% K  i 51% więc w zależności od tego co dostanę 1-2 tony.
Mówią że można sypać sól jesienią ale z drugiej strony czytam że jesienne stosowanie soli nie do końca załatwia problem.  Nie  jako woda wypuka chlorki, część potasu ale nawóz ten podobno ma zły w pływ na życie w glebie, próchnicę węgiel itd....  Łatwo znaleźć też porównania plonowania np ziemniaka gdy sypie się sól jesienią, 50% jesienią 50% wiosną, i całość  wiosną ale w siarczanie potasu. No i wyniki są na korzyść tego ostatniego.

122

Odp: Porzeczki

https://www.goudenkorrel.com/vervactor/

Wczoraj był u mnie kolega pracujący w Agrochemie w Człuchowie. Mają w ofercie również ten vervactor w cenie 1120. To jest coś w stylu kornkali tylko, że potas w formie siarczanowej

Kompletny noob w temacie Fortschitt

123

Odp: Porzeczki

Trzeba przeliczyć na czysty składnik.
Bo może się okazać że patentkali wyjdzie podobnie. Niby potasu jest porównywalnie ale magnezu jest mało. A oba pierwiastki powinno się podawać bo wzajemnie się blokują  tj  nadmiar potasu blokuje Mg i chyba nadmiar magnezu blokuje potas czy tak jakoś patentkali ma 10% MgO A ten vervactor ma 2,8

124

Odp: Porzeczki

Patent Polcalc na zwiększenie sprzedaży. Ściągneli sobie licencje na nawozy z Irlandii i narzucają swoją marże a produkują to w Lubieniu.

125

Odp: Porzeczki

https://youtu.be/RaclRUvzbIw

To jest oryginał, polysulfate, bardzo dobry nawóz, sprzedaje go większość firm pod różnymi nazwami.
Bardzo podobny do kornkali.
Nawóz to kopalina, skład
potas 37 % z czego 7 w siarczanie potasu, dwa razy skuteczniejszy od chlorku
siarka 23 % czyli  9% czystej siarki
wapń 8%
magnez 2,8 %
cena orientacyjna 1100 zl netto


Krzysiek jeśli chodzi o potas i magnez w glebie to podstawą jest aby stosunek K:Mg wynosił minimum  2:1
inaczej działają na siebie antagonistycznie.

126

Odp: Porzeczki

ostatnio mam sporo przemyśleń i zastanawiam się czy warto kopać się z koniem, ta pogodą, czy iść na łatwiznę.
Wpadło mi w oczy ile jest dopłaty do porzeczki ekologicznej a mianowicie ok 2 tyś/ha a z normalnych upraw ciężko tyle wyciągnąć. Policzyłem że gdybym posadził swoje pola tj 20 ha to wyszło by mi miesięcznie ok 3 tyś czyli niezła pensja. dopłatę podstawową liczę na utrzymanie plantacji.
Gdyby udało się zebrać choć 2t/ha i sprzedać po 0,5zł to kolejny tysiąc do ha idzie więc miesięcznie 4,5 tyś
Pytanie ile kosztuje posadzenie 1 ha porzeczki czarnej i dlaczego nie jest tak kolorowo jak ja to opisałem?

Rolnik z powołania:-)

127

Odp: Porzeczki

Pajej napisał/a:

ostatnio mam sporo przemyśleń i zastanawiam się czy warto kopać się z koniem, ta pogodą, czy iść na łatwiznę.
Wpadło mi w oczy ile jest dopłaty do porzeczki ekologicznej a mianowicie ok 2 tyś/ha a z normalnych upraw ciężko tyle wyciągnąć. Policzyłem że gdybym posadził swoje pola tj 20 ha to wyszło by mi miesięcznie ok 3 tyś czyli niezła pensja. dopłatę podstawową liczę na utrzymanie plantacji.
Gdyby udało się zebrać choć 2t/ha i sprzedać po 0,5zł to kolejny tysiąc do ha idzie więc miesięcznie 4,5 tyś
Pytanie ile kosztuje posadzenie 1 ha porzeczki czarnej i dlaczego nie jest tak kolorowo jak ja to opisałem?

Nie wiem jak liczysz Ale pewnie Krzysiek szybko wybije Ci pomysł porzeczek z głowy. Chyba że masz kombajn do zbioru  porzeczek i skup który płaci za te porzeczki tyle żeby zostało wg Twoich wyliczeń. U nas czarnej nawet nie zbierają. Bo się w ogóle nie opłaca .  Zwykle w ogóle nie ma ceny albo cena niższa niż koszt zbioru .

Siły na zamiary zmierz....

128

Odp: Porzeczki

Piotrek1990 napisał/a:
Pajej napisał/a:

ostatnio mam sporo przemyśleń i zastanawiam się czy warto kopać się z koniem, ta pogodą, czy iść na łatwiznę.
Wpadło mi w oczy ile jest dopłaty do porzeczki ekologicznej a mianowicie ok 2 tyś/ha a z normalnych upraw ciężko tyle wyciągnąć. Policzyłem że gdybym posadził swoje pola tj 20 ha to wyszło by mi miesięcznie ok 3 tyś czyli niezła pensja. dopłatę podstawową liczę na utrzymanie plantacji.
Gdyby udało się zebrać choć 2t/ha i sprzedać po 0,5zł to kolejny tysiąc do ha idzie więc miesięcznie 4,5 tyś
Pytanie ile kosztuje posadzenie 1 ha porzeczki czarnej i dlaczego nie jest tak kolorowo jak ja to opisałem?

Nie wiem jak liczysz Ale pewnie Krzysiek szybko wybije Ci pomysł porzeczek z głowy. Chyba że masz kombajn do zbioru  porzeczek i skup który płaci za te porzeczki tyle żeby zostało wg Twoich wyliczeń. U nas czarnej nawet nie zbierają. Bo się w ogóle nie opłaca .  Zwykle w ogóle nie ma ceny albo cena niższa niż koszt zbioru .

tak liczę bo dopłata do ekologii wysoka i na niej bym bazował. kombajn na taki areał musiałbym mieć swój.
ceny normalne to 40-50gr dlatego liczę w ekologii 50. to rzeczywiście bardzo mało

Rolnik z powołania:-)

129

Odp: Porzeczki

Jeżeli chcesz swój zarobek oprzeć tylko na dopłatach to gratuluję, za rok dwa zmienią stawki i jesteś w ciemnej d...ie

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

130

Odp: Porzeczki

to tak jak zakładanie że cena się utrzyma. cena poleci na łeb na szyje i tak jest się w czarnej d... a

Rolnik z powołania:-)

131

Odp: Porzeczki

Pajej.  Za dwa lata może okazać się że dopłat nie ma wcale.....
Koszt? Hmmm. Nie mam pojęcia po ile sadzonka ale trzeba minimum 5000 na ha. 
Przy cenie 50gr i plonie 2t nie warto w ogóle wjeżdżać kombajnem.  No chyba że chcesz tłuc maszynę za 50-100tys przez cały dzień by zyskać  1500zl ( 2ha) 
Mam znajomego co ma tfuuu miał czarna w ekologi. Nie zbierał bo nie było czego a kontrole miał jedna za drugą.... skasował plantacje....
Daj  spokój....

132 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2021-09-29 18:53:03)

Odp: Porzeczki

Kobieta Ci potrzebna by eliminować głupie pomysły w zarodku ;-)

133

Odp: Porzeczki

wyglądają fatalnie widać że nie dbane inne całkiem całkiem.
pola mi chyba ubędzie, to trzeba szukać jakiejś alternatywy. np ekologia plus praca na etacie

Rolnik z powołania:-)