1

Temat: len oleisty

właśnie się zastanawiam co by posiać na wiosnę, i coraz bardziej podoba mi się ta roślina. w 97 miałem pół ha ale bizon nie chciał współpracować przy koszeniu i sobie wtedy odpuściłem, ale czas wrócić. Ważne że jest dodatkowa dopłata i schodzi z pola razem ze zbożami a nie tak jak soja czy słonecznik ( jeszcze nie zacząłem kosić - pod koniec tygodnia wymłócę ). Ma ktoś jakieś doświadczenia?

2

Odp: len oleisty

Marku mieliśmy ze 3 lata. Jak się kosiło jeszcze lekko zielone to szło. Jak się kosiło już przeroszone to też szło. najgorzej jak był taki nieuroszony na pniu stojący. Zawijało strasznie. Pierwszy rok mi i ojcu szło dobrze. W drugim ojcu dobrze mi zawijało. Nie wierzył że mi nie szło. W trzecim roku ręka sprawiedliwości i jego dosięgła i po równo zawijało nam obu... Plon tak do tony. Poniekąd może dać nawet dwie, ale trudno mi uwierzyć. Do tony było z lnu włóknistego, gdzie wszystko co urosło było odziarnione. Jak dawaliśmy troszkę azotu, żeby się położył słoma od rosy szybciej rosiała, ale za to dużo ziarna było czarnego i nie każdy handlarz chciał dobrze zapłacić. Przy stojącym siemię było piękne ale koszenie trudne. Błędem też jest dosuszanie chemią, bo słoma dopiero się zawija... w temacie lnu w latach 90 siedzieliśmy  dużo, tyle że na włókno.
Ps moja soja, może pod  koniec miesiąca się dopiero doschnie.

3

Odp: len oleisty

Doświadczeń nie mam ale Ursusa brałem z okolic Malborka to tam zagłębie lnu. Gość mówił że każdy go tam uprawia ale już wtedy mówił że złote lata minęły. Może teraz z dopłatą...

4

Odp: len oleisty

Wszystkie nasze maszyny do obróbki lny poszły kilka lat w okolice Malborka. Razem z całym tirem słomy sprasowanej na próbę do uruchomienia maszyn.

5

Odp: len oleisty

piszę o lnie , bo szukam czegoś dwuliściennego do zmianowania i niedrogiego w uprawie. Dopłata dodatkowa mile widziana. Rzepaku nie chcę, więc zostają strączki i coś jeszcze... co nie schodzi tak późno z pola i nie potrzeba do tego nowych maszyn.
Z grochu jestem zadowolony, fajny plon ( 4 tony w tym roku) , niezła cena i szybko schodzi z pola.