21

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Leonie wyjaśnij mi proszę istotę działania przesuwki z wałkiem. Popraw lub uzupełnij moją wypowiedz.
wkładając wałek 1000 obrotów w otwór z boku wpycham przesuwkę która głębiej wchodzi w skrzynię biegów i przesuwa ona koło zębate i daje to obroty 540 na womie.
wałek 540 obrotów wkładany z boku wciska nie tak głęboko przesuwkę i ustawia ona inne koło tak iż wom obraca się z prędkością 100obrotów. napisz mi proszę czy istnieje możliwość nie dość głębokiego wciśnięcia przesuwki co powodowałoby że wom nie osiągnąłby ani 540 ani 1000 obrotów? czy jeżeli nie włożę żadnego wałka to komory przesuwki to co się stanie?
pisałeś że gdy wałek miał ciężko to go rozłączało rozumiem że w wyniku wytarcia się zębów zębatek i luzów na łożyskach zębatki się odpychały a nie obracały czy można w takiej sytuacji wymusić w jakiś sposób głębsze wepchnięcie przesuwki tak aby zębatki się zazębiały? czy jeżeli nie działa 540 obrotów to będzie działać 1000.
kolegi ciągnik zachorował chyba na to samo co twój i kombinujemy jak dociągnąć do zimy bez inwazji w bebechy...
i jeszcze jedno czy można wybadać sprawę przez pokrywę z boku skrzyni pod pedałami hamulców? może da się to ocenić bez rozkręcania
pozdrawiam

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

22

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

do obrotów 540 nic nie musisz wkładać a jak chcesz 1000 to musisz wepchnąć przesówkę. a przez pokrywę nic nie zobaczysz tryby są z drugiej strony skrzyni pośredniej

23 Ostatnio edytowany przez leon980 (2009-10-04 12:53:56)

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

jest tak jak pisze damian9871
widełki przewówki  od obrotów 540 trzyma sprężyna
a gdy ci się wyłańczac słychac zgrzyty?
jeżeli tak to bardzo prawdopodobne jest to że ci się "wytrybia"
żeby wymienic ten tryb należy wyjechac silnikiem do przodu i ściągnąc skrzynie pośrednią
wszystko będziesz miał jak na tacy.
ja dwa razy tak rozbierałem
najpierw wymieniałem mikropompke -nie pomogło
puźniej wymieniłem tryb z przesówką i działa do dnia dzisiejszego

24

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Podepnę się pod temat.
Mam 120-tkę i dziś mi nie chce podnieść pługa. W sobotę normalnie orałem a dziś podniósł i sam opuścił i stoi w miejscu. Ani drgnie. Pompa jest raczej sprawna, bo podaje olej na wyjścia hydrauliczne. Olej jest.
Co mu może być ????

25

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

dziękuję chłopaki dużo nam pomogliście. postaram się jakoś ustawić przesuwkę nawet 100obrotów będzie dobre.
rudemenesku czy te pokrętło za siedzeniem czasami nie przestawiłeś mi tak pies zrobił **rwiłem całą drogę do domu że się ciągnik zepsuł a okazało się że to tylko zakręcony zawór.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

26

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

wszytko już jasne - spadły jakieś tam cięgienka.
obyło się bez poważniejszej naprawy ufff

27

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Hej koledzy , tydzień temu kupiłem Zetora 12145 jak orałem to napęd jakby się rozłączał , sprawdziłem olej w skrzyni no i było mało dolałem oleju na stan niby ok , myślicie że to tylko olej czy kroi się coś poważniejszego .

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

28

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

nie wiem ale aktualnie popmagam kumplowi w lesie i ciągam drzewa osiemdziesiątką z przednim   oleju jest max tyle co powinno a przedni sie włącza jak mu się chce albo wogule moim zdaniem to mikropąpka

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

29

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

na 100% mikropompka a przy okazji warto zrobić tarczki od przedniego napędu

30

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Jak miałem problemy z załączaniem przodka to najpierw wymieniliśmy tarczki. Okazało się, że to nie to i wtedy już tylko rozbieranie ciągnika na trzy części. Po wymianie mikropompki jest teraz ok. Mikropompkę można sprawdzić w prosty sposób. Włącz WOM i zobacz czy za pomocą deski zatrzymasz go. Jak tak to życzę cierpliwości przy rozpoławianiu ciągnika. Jak popuścisz węże hydrauliczne od WOM'u to olej powinien tryskać pod wysokim ciśnieniem. A jak tylko sobie cieknie to jw. Cały dzień roboty a wymiana mikropompki to robota na góra 10 min. Koszt ok. 250 zł. I jeśli mogę coś zasugerować - nie kupuj najtańszej, bo jeśli miałaby ci się za pół roku znów skończyć to znów będziesz się męczył z rozpoławianiem tego smoka....

31

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Sprawdzałem wom deską jak piszesz , nie zatrzymuje się wzmacniacz momentu też działa , wszyscy stawiają na mikropompkę to pewnie tak będzie , ale ja jednak zacznę od regeneracji przystawki (jeszcze łudzę sięnadzieją że to tarczki , bo jak przyjdzie rozpolawiać  to cholera nie mam gdzie wszędzie zboże nasypane ) .

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

32

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Ja to robiłem na dworze. Skoro WOM działa to stawiam na tarczki. U mnie jak mikropompka padła to WOM zatrzymywałem ręką. Pod lewymi drzwiami od kabiny masz filtr, przez który idzie olej z mikropompki. Tylko tam masz dwa filtry - od mikropompki jest ten, który jest umieszczony pionowo. Odkręć go i zobacz, czy przez niego idzie olej (tylko nie wiem czy ten olej ma tam iść cały czas czy tylko przy włączonym WOM'ie). Jeśli tam olej idzie to raczej mikropompki nie ruszaj. Poza tym jest sposób, żeby zębatki w mikropompce wymienić bez rozpoławiania ciągnika, ale to będzie mi ciężko wytłumaczyć przez internet.

33

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

tylko jest jeszcze jeden problem a mianowicie dzwignia od wlaczania wom nie reaguje. jak wlaczam walek dzwignia pod siedzeniem to kreci caly czas nie moge go wylaczyc dzwignia pod kierownica. sprawdzalem ciegna i wszystko jest ok.  wiesz moze czy dodatkowe gniazda od hydrauliki sa zasilane z mikro czy z glownej pompy bo mam takowe i dzialaja pierwszorzędnie

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

34

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Tego nie wiem, mam tylko 1 parę podstawową (niestety). To, że wałek się nie zatrzymuje to może być wina hamulców ???? (nie rozbierałem nigdy tego a info, że tam są hamulce WOM'u mam od osób trzecich). Ale to, że wałek jest na pewno zależny od mikro i skoro on działa to mikro jest dobra - dla pewności możesz go jeszcze sprawdzić pod obciążeniem, ale wątpię, żeby to coś zmieniło. Zobaczy czy olej idzie przez ten filtr o którym mówiłem. Prędzej tarczki będą do wymiany - koszt niewielki i roboty też mało...

35

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Idę spuścić olej i rozbieram przystawkę . narazie wielkie dzięki i plusior .

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

36

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

powodzenia ....

37 Ostatnio edytowany przez Fenol (2009-10-08 15:06:08)

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Ku*****a!!!!! nic nie rozkręcaj po prostu przykręć manometr do rurki i będziesz wiedział czy mikropompka do doopy!
jak już odkręćiłeś cały tył to trąba jesteś!
wymiana uszczelek pierścieni i hamulców to też prosta sprawa tylko aby się do tego dobrać to człowiek cały dzień dłubie.
manometr podłącz najpierw pod górną rurkę i w kabinie włącz wałek dzieki temu skierujesz ciśnienie do manometru i będziesz wiedział czy mikropompka do doopy, następnie podłącz manometr tak aby olej dalej przepływał do korpusu Wom (czyli tam gdzie miał iść pierwotnie) przez trójnik dzięki temu jeżeli ciśnienie będzie niższe będziesz wiedział  że uszczelki przepuszczają wymiana uszczelek jeżeli masz już kosz WOM na stole to minuta roboty.  Aby dobrać się do hamulca musisz zdjąć z osi kosza ten bęben w którym są tarczki za nim w obudowie (tej którą widzisz z tyłu ciągnika)  są 4 jakby sworznie  one są wypychane przez olej i zatrzymują ten bęben.
co do zębatek z mikropompki to robota na godzine ale nie ma gwarancji ze bedzie działać u mnie nowe bebechy do mikropompki czyli 2zębatki i dekielek to wydatek 70zł. albo jedziesz ze starymi do tokarza  po nowe tulejki wydatek 25zł. robiąc taką bymianę ma 2 nowe uszczelki mosiężne z 4 w mikropompce.
Aby wymienić te zębatki
spuszczasz olej
odkręcasz pokrywę na skrzyni biegów która znajduje się pod pedałami hamulców, pokrywa chyba na 8 śrubek na klucz 19
wkładasz tam łapę i kierujesz dłoń w górny prawy róg tego okna i dalej kierujesz dłoń w kierunku skrzyni pośredniej po 20 centymetrach dotkniesz  mokrej cipki (żartuje wink ) dotkniesz mikropompki jest to płaskie wybrzuszenie od strony skrzyni pośredniej z 2 centralnie otworami średnicy2cm w których będą wystawały na jakieś 2 mm ośki zębatek obie ośki i otwory są pionowo nad sobą tzn mikropompka ma mionową orientację. ten element z tymi otworami w których umieszczone są na tulejkach zębatki to dekielek mikropompki który cie interesuje jest on przykręcony chyba 5 śrubkami na klucz 10,  przygotuj sobie kilka kluczy małych, poligon, oczko, fajka jest tam mało miejsca jak odkręcisz to możliwe że trzeba będzie pobijakiem w ten dekiel aby się odkleił, ściągasz dekiel i tylko dekiel później dolną i górną  zębatkę. Składasz odwrotnie i tu uwaga nie jest to prostsze niż rozkręcanie mało miejsca a dużo siły trzeba zapodać a więc siła słonia zręczność małpy, i to wszysko smile

tu masz zdjęcia kasza WOM i opis jakie powinno być ciśnienie i jak podłączyć manometr

http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=949

a tu masz zdjęcie mikropompki ze sklepu w grene to co widzisz jest przykręcone do pokrywy skrzyni z przodu to co cie interesuje to dupka wink widać krawędź dekielka
http://www.sklep-grene.pl/product_info. … ntent=9574

jeżeli napęd nie działa to u mnie padł kiedyś ten bloczek z linką który przykręcasz na sprzęgło. może to to...Powodzenia

i jeszcze jedno jak będziesz sprawdzał Wom to weź dużego łoma i zaprzyj się solidnie tak aż wałek zacznie go skrobać jak się od tego nie zatrzyma to jest ok. musisz się tak zaprzeć jak byś w kiblu po zjedzeniu kilograma czekolady siedział. ja opierałem łom jednym koncem o wieszak a drugi w ręach unosiłem do góry, dopiero jak się wiury sypały z łoma to byłem pewien że jest ok każda inna opcja to klops.
najśmieszniejsze jest jeszcze to że wałek wom może nie działać od źle ustawionej przesuwki ostatnio to przerabiał Leon890 i ja z kumplem. efekt defektu jest taki że na lekkich obrotach chodzi na większych się zatrzymuje jak to Leon rzeczowo ujął "wytrybia" napęd Womu.
powodzenia

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

38

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

wymiana trybów w mikropompce przez okienko to tylko doraźny środek w trakcie prac

39

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

Dziękuje koledzy za porady , narazie rozebrałem przystawkę od napędu i okazałosię że tarczki prawie wytarte pierścienie i tulejka w krzoki  , no i teraz uwaga kupiłem sprzęglo kłowe gość ze sklepu mowił że teraz wszyscy kupują te kłowe , podobno nawet jak mikropąpka licha to i tak załączy bo jak zazębi to nie omsknie . Jak poskładam to napiszę jaki efekt , mam nadzieje że będzie git .

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

40

Odp: Problem Z Wom Ursus 912

napisz bo sam jestem ciekawy mam teraz do wymiany uszczelniacze na wom (tarczki chyba się jeszcze będą nadawać do dalszej współpracy)