341 Ostatnio edytowany przez Scorpion (2013-01-21 16:57:36)

Odp: Skrzynia Biegów

Zobacz na allegro. Pojawiło się sporo ogłoszeń z Forszami na części sad
http://allegro.pl/skrzynia-fortschritt- … 19244.html
http://allegro.pl/silnik-przedni-naped- … 76330.html
Teraz ciesze się że wykosztowałem się po 2zł za kg za całą skrzynie .. Chociaż mogłem brać całego forsza, 7tys za niego chcieli a sam na złom jeszcze przyjechał.
@androl super ! ile cię to kosztowało ? masz jakieś zdjęcia ?

342

Odp: Skrzynia Biegów

Śledzę cały czas allegro i jak coś się pojawia,od razu dzwonię  jest wszystko oprócz skrzyni.
A co do skrzyni z 303 to raczej odpada bo chce mieć w oryginale czwórkę.
Wcześniej czytałem na forum o kolesiu co mieszka między Łowiczem a Domaniewicami - łódzkie. Facet z Syrji albo z Jordanji co handluje częściami, czy ktoś ma tam numer telefonu???

343

Odp: Skrzynia Biegów

Dwa lata temu ojciec sprzedał dwa fortschritty 300 i 303 na złom,trochę części brakowało ale ogółem były sprawne no a teraz by się przydały!!!

344

Odp: Skrzynia Biegów

Mnie też czeka po wiosennych robotach skrzynia biegów w 323. I się drapię po głowie czy znajdę części czy a jak tak to ile będą kosztowały. Szybka czwórka wali a wolna stuka a jedynka szosowa chodzi jak młynek do kawy. Szwagier ma  niezbyt ciekawą skrzynię z 303 może sobie zarezerwować....
A w Człuchowie na złomie leży skrzynia od ZT 300, zwolnice, podnośnik, most, zbiornik oleju, sprzęgło kompletne z obudową

345

Odp: Skrzynia Biegów

androl napisał/a:

Wiosną 2012 r byłem z kolegą u rolnika mechanika który robił mu kapitalkę 514, pokazał mi on
w swoim zt323 dodatkowy trzeci lewarek który wychodził z podłogi przy podstawie siedzenia po prawej stronie.Koledzy ta dźwignia to rewers mechaniczny,facet cholernie łebski ma on na swoim koncie wiele innych wynalazków i ulepszeń.Zgodził się i mi go zimą dorobić .Jesienią musiałem z innego powodu rozdeklować skrzynię mój kolega mechanik pomyślał pokombinował  no i mam również rewers.Mam nadzieję że nie oberwie mi się za rozpuszczenie języka,bo przecież to nie jest mój pomysł.

Możesz napisać jakieś szczegóły ? jak to jest zrobione, może masz zdjęcia tej przeróbki

346

Odp: Skrzynia Biegów

Zdjęć nie robiłem co najwyżej mogę opisać wam to teraz. Polega to na zamontowaniu lewarka z tyłu skrzyni na deklu w miejscu korka wlewu ja z kolegą zmontowaliśmy od T 25. Żeliwny korpus obniżyliśmy wycinając z środka ok 3 cm ,na pręcie wodzika od wstecznego za ostatnią prowadnicą a przed wodzikiem dorobiliśmy gniazdo w które wchodzi główka dźwigni lewarka. Dzięki temu dźwignia reduktora siedzi w wybranej grupie a na uwrociach operujemy dorobionym rewersem na którym mamy wszystkie biegi do przodu i tyłu. Tylko jeżeli ktoś pracuje w polu na szosowych to można po staremu operować dźwignią reduktora ,no ale chyba niewielu pracuje na szosowych. Przeróbka nie skomplikowana a ciągnik zupełnie innej klasy. wink

347

Odp: Skrzynia Biegów

Jeżeli przy takim rewersie musimy wciskać sprzęgło, jest to nic nowego jak bylo w 323. Z tym że u Ciebie dźwignią operujesz w tył lub przód, a w oryginale w bok i w tył, i na odwrót. Też myślałem o tym ale tak jak w zupełności wystarcza bez kombinacji smile

348

Odp: Skrzynia Biegów

Czyli masz wsteczny na III grupie ( tej najszybszej ) ?

349

Odp: Skrzynia Biegów

dla mnie rewers to
jadę do przodu 10km/h 1500 obr
chcę jechać do tyłu nie robie nic tylko przesuwam dźwignie nie dotykając nic innego poza kierownicą i jadę 10 km/h do tyłu 1500 obr
Nie wiem jak to można założyć do 323 nie zobaczę nie uwierzę :hmmm:

350

Odp: Skrzynia Biegów

Trzecia grupa w tych skrzyniach niestety nie ma wstecznego,  więc tak jak wcześniej napisałem operuje się z niej po staremu. Ja tej grupy w 303 i teraz w 323 pracując w polu nie używam. Koledzy ja nikogo do tej przeróbki nie namawiam,  piszę jedynie że jest taka możliwość niewielkim nakładem pracy i kasy. Tato mój który w tym roku skończy 75 lat większość orek oraz gruberowania nadal mi wykonuje podobnie jak ja nie wyobraża sobie już teraz pracy bez tej dźwigni. Wiosną 303 też ją dostanie. Dźwignia przy prawym udzie nieduży skok około 15 cm do dźwigni podnośnika z niej blisko, dla nas rewelacja.

351 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-01-22 12:13:40)

Odp: Skrzynia Biegów

czyli co nie naciskasz sprzęgła i zmieniasz kierunek jazdy...
a jak długo  robi to ten automat? :wow:

352

Odp: Skrzynia Biegów

Oczywiście że ze sprzęgłem ale krótkim prostym ruchem do tyłu bądź do przodu na wszystkich biegach 1 i 2 grupy jest to zwykły prosty lewarek więc bez awaryjny .Zainteresowanych jeżeli by tacy się znaleźli zapraszam na oględziny !!!.

353

Odp: Skrzynia Biegów

Dzięki za wyjaśnienie smile ale ta przeróbka moim zdaniem nic nie ulepsza, włączasz wsteczny dodatkową dźwignią i nic po za tym, tak samo działa oryginalna dźwignia, najważniejsze że tobie takie rozwiązanie pasuję big_smile

354

Odp: Skrzynia Biegów

Szkoda bo np orzę 1 na III grupie, zawracam na dwa razy, więc 4 razy trzeba kierunek zmienić, no i cofanie na 1 ? jest co po wajchowac wink

355

Odp: Skrzynia Biegów

ale przeróbka !!! ze sprzęgłem lol
To ja też mam taki rewers w swoim... a jak zrobię remont skrzyni to zrobię tak że nie będę używał sprzęgła

356

Odp: Skrzynia Biegów

A ja daje plusa za ulepszenie maszyny ! Krzysiek podaj jaką konkretną datę kiedy zrobisz taką przeróbkę i potem się pochwal .

357 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-01-23 18:14:57)

Odp: Skrzynia Biegów

PAnowie a kupno samych łożysk to też problem?
Patrzę w katalog od 323 i tu http://spintech.pl/kontakt.html i nic nie ma, a zawsze się tu zaopatruje.

358

Odp: Skrzynia Biegów

do do reversu i dźwigni  w 323 to ja w swoim mam dorobione solidne nowe dźwignie wszystko chodzi bez zbędnych luzów nic nie wyskakuje i o urwaniu nie ma mowy bo są dużo grubsze od oryginałów.

359

Odp: Skrzynia Biegów

założyć zamiast tego oryginalnego sprzęgła  sprzęgło hydrokinetyczne od ładowarki i wtedy byłaby tylko jazda pod wpływem dodania gazu smile ale to już wymyślanie z mojej strony smile

E 516 na części
Telefon 695 076 269

360

Odp: Skrzynia Biegów

nie ma co kombinować jest dobrze jak jest wink