Temat: Hamulce w przyczepie rolniczej

Koledzy jestem zielony w tym temacie wiec proszę o cierpliwość. Tak naprawdę nigdy się w to nie zagłębiałem bo nie czułem takiej potrzeby. Mam 4 przyczepy w każdej mam jakieś zawory ,siłowniki i przewody ale po podłączeniu do ciągnika żadna nie hamuje. Planuje w dwóch przyczepach  wiosną zrobić przegląd ale bez sprawnych hamulców nie będzie to możliwe. Tak więc od czego zacząć , aby sprawdzić najtańszym kosztem. Powiem tylko że jak podłącze przewód przyczepy do ciągnika to jedyne co się dzieje to jest uzupełniany zbiornik powietrza w przyczepie. Może zacznijcie od opisu zasady działania.

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

2

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Szeryfie musisz porozkręcać zawory te aluminiowe przeczyścić je i prysnąć WD na 100% będę działać mam to samo u siebie jak za długo stoi nieużywana przyczepa odkręcić zawór zabrać na stół poczyścić przemyć benzyna i nasmarować WD i tak samo skręcić powinno działać nowe zawory to koszt około 400 zł. Wiem cos o tym, bo w zeszłym roku jak zostawiłem przyczepę na parkingu leśnym i ściągałem 512 jakiś padalec odciął węże i ukradł mi cały zawór stała tam 1,5 godziny

3 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2011-12-07 18:01:41)

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Tak więc masz zawór w przyczepie na pozycję: pełny ładunek,pół ładunku, zero ładunku na przyczepie i spuszczanie ciśnienia z układu przyczepy. Może tam masz problem, dalej mogą być zastane tłoki w przyczepie. Następnie zawór który jest w ciągniku musi działać aby odpowiednio sterował hamulcami przyczepy i odpowiednio zarządzał ciśnieniem.Poprzez naciśnięcie hamulca w ciągniku uruchamiasz zawór hamulców przyczepy umieszczonu w ciągniku, który spuszcza delikatnike powietrze z układu hamulcowego przyczep.Zostaje odciążony zawór (o którym pisałem w przyczepie) i cofie się przesuwając się otwiera powietrze na bębny hamulcowe. Rozprężenie układu jest w odwrotnej kolejności,puszczasz hamulec, zawór w traktorze się zamyka,ciśnienie w układnie przyczepy się zwiększa zawór w przyczepie dostaje większe ciśnienie i zamyka ciśnienie na bębny.I tak to chyba najprościej po chłopsku. :beer: powodzenia i pozdr.

4

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Tak więc masz zawór w przyczepie na pozycję: pełny ładunek,pół ładunku, zero ładunku

Kręciłem tą dźwignią nic się nie zmieniało. Ale czy hamulce powinny się uruchamiać bez względu na położenie tej dźwigni

Kto pyta jest głupcem przez pięć minut , kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie
GG 5280421  Stosując się do zasad ortografii i interpunkcji wyrażasz szacunek wobec czytających Twoje posty

5

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

spuszcza delikatnike powietrze z układu hamulcowego przyczep

raczej całkowicie i nie z układu a z węża który idzie do zaworu przyczepy a dalej jak napisałeś zawor daje powietrze ze zbiornika przyczepy na tłoki w układzie jednoobwodowym smile

6

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

zanim wszystko wybebeszysz w przyczepach to sprawdź czy ciągnik odcina powietrze na przyczepę gdy naciśniesz na hamulec ,albo po prostu odepnij szybko złącze

7 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2011-12-07 20:37:29)

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Dzięki damian faktycznie mała poprawka by się należała smile A hamulce mają się uruchamać w każdym położeniu oprócz położenia spuszczania powietrza,

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Tak - po wciśnięciu hamulca w ciągniku powinien dać się wcisnąć grzybek w gnieździe pneumatyki ciągnika. Puszczasz hamulec - ciśnienie się pojawia (a przynajmniej powinno). Nie zapomnij otworzyć zaworu na rurce przed tym gniazdem wink

9 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2013-03-16 13:16:27)

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Kupiłem przyczepę Autosan d-83, która chodziła za samochodem. Hamulce miała dwuobwodowe,ale po odczepieniu i zaślepieniu jednego przewodu i zmianie szykozłącza działają na jednoobwodowym układzie. Pytanie moje co to za puszka,zawór? jaką rolę spełnia? W hl-ce tego nie mam i w małych przyczepach też.


Uploaded with ImageShack.us
Dodam że przewód lewy jest puszczony o zaworu regulacyjnego a środkowy i prawy na tłoki.

10

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

W D616 to był rodzaj filtra powietrza.

11

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Też o tym myślałem tylko, ciekawe czego jest założony za zaworami prawie na końcu układu a nie na początku. Może nie chodziłoby płynnie? A może to też pełni funkcję żeby właśnie płynnie chodziło jakiś zawór dławiący?

12

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Grzegorz ja w mojej D-81 mam bardzo podobny zawór ale przychodzą do niego cztery węże,u mnie  spełnia to rolę przekaźnika pneumatycznego,powietrze z zaworu sterującego HZS-4 poprzez regulator siły hamowania idzie na górę tego zaworu i poprzez membranę naciska na tłoczek który przesuwa się w dół i puszcza powietrze które idze z butli prosto na siłowniki hamulców jeden wąż na przednią oś, drugi na tył.

13

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Faktycznie jest 4 przewody. Z tym że dwa idą na hamulce, jeden od regulatora siły hamowania, i jeden od butli. Ciekawe ale jaka różnica byłaby jakbym podłączył hamulce bez tego urządzenia.Tak w razie awarii.

14 Ostatnio edytowany przez grześ67 (2013-03-16 20:04:13)

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Też bedzie hamować tylko rekcja będzie trochę wolniejsza bo w tych przyczepach są cztery skiłowniki do napełnienia powietrzem i przez regulator to by trochę trwało a te przyczepy chodziły za samochodami.Ja kupiłem przyczepę też reanimowałem ten zawór, był pęknięty oring na tłoczku i powietrze z butli uciekało otworem spustowym z dołu, ogólnie poza dwoma oringami nie ma co się tam popsuć chyba żę powstana jakieś rysy na tłoczku. Na Allegro takie zawory jeszcze są dostępne.
Jeszcze jedno to jest zawór przekaznikowy i ciśnienie sterujące powinno isć na niego od góry (powietrze z regulatora siły hamowania) na dole na wprost powinno przyjsć powietrze z butli a dwa pozostałe lewy i prawy to wyjścia na siłowniki.

15

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

U mnie od góry jest dane powietrze z butli, środkowy jest od regulatora siły hamowania, prawy lewy hamulce. Wszystko działa jak należy, ładnie płynnie hamuje. Myślę że jakby było źle podłączone to nie działałoby. Dzięki za odpowiedź.

16

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

"renia" nie ma pneumatyki ma natomiast wyjście na hamulce hydrauliczne. Ma ktoś zamontowane takie siłowniki ? https://www.olx.pl/oferta/silownik-hamu … e;promoted

17

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

my w jednej leśnej mamy hydrauliczne hamulce ale one są zupełnie inne takie ala zwykłe siłowniki jednostronnego działania i chyba mają jakąś sprężynę albo i nie

Nie ma to jak FORTSCHRITT

18

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

a czy jest mozliwe ze ciągnik jest bez instalacji hamulcowej na przyczepy? wujaszek kupił renie z niemiec pneumatyki nie ma wyjścia na hydrauliczne tez nie znalazłem

Rolnik z powołania:-)

19

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

Może ktoś zdemontował złącze by nie podpinali powrotu z silników hydraulicznych może nie zauważyłeś jak między gniazdami się schowało a może wyposażenie zostało u handlarza na placu.

U kuzyna widziałem hamulce w pożyczonej od handlarza przyczepie. Tam chyba do każdego ciągnika pasuje. Ma przy kołach siłowniki membranowe z sprężyną od pneumatyki dwuobwodowych. Od nich idą łańcuszki do siłowników hamulców hydraulicznych założonych na ramię i dalej przez drążek wyrównujący do dźwigi ręcznego. Ręczny ma jeszcze linkę zaciagajacą na wypadek zerwania.

Można więc zachamować
Hamulcami dwuobwodowymi
Pneumatycznymi jednoobwodowych po wymianie złączki
Hydraulicznymi
Ręcznie dźwignią
Podnośnikiem gdy odpowiednio zapiąć linkę za belkę połową.

20

Odp: Hamulce w przyczepie rolniczej

A ja mam pytanie z zupełnie innej beczki. Jak zrobić hamulce pneumatyczne z najazdowych? Niby wszystko pięknie fajnie bo nawet mocowanie pod cylinder jest. Ale ..  najazdowe działają w drugą stronę tzn cylinder musiałby się ściągać A nie wypychać.

Siły na zamiary zmierz....