41

Odp: Kukurydza na kiszonkę

ja pioneer 8307 i inventive

Rolnik z powołania:-)

42

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Na kiszonkę?  Dwa lata temu miałem porównanie hulka i rosomaka . Wyspałem pół siewnika jedną odmianę a pół drugiej. Wniosek był taki ze rosliny prawie  identyczne hulk miał jasne wiechy a rosomak ciemne z tym ze za worek hulka były dwa worki rosomaka. W ubieglym roku porównałem rosomaka z popisem i popis urósł o 30 cm wyższy.  W tym będę siał popisa i ronaldinio.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Ostrówek 162,
Case Magnum 7210, MF 38

43

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Pajej napisał/a:

ja pioneer 8307 i inventive

sorki to na ziarno

Rolnik z powołania:-)

44

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Andrew89 napisał/a:

Na kiszonkę?  Dwa lata temu miałem porównanie hulka i rosomaka . Wyspałem pół siewnika jedną odmianę a pół drugiej. Wniosek był taki ze rosliny prawie  identyczne hulk miał jasne wiechy a rosomak ciemne z tym ze za worek hulka były dwa worki rosomaka. W ubieglym roku porównałem rosomaka z popisem i popis urósł o 30 cm wyższy.  W tym będę siał popisa i ronaldinio.

:stu:  na kiszonkę się nie nadaję i na ziano też tongue 
jeśli już to może być popcorn :walka:

45

Odp: Kukurydza na kiszonkę

No tych odmian bylo sporo bo kukurydzy bylo posiane około 250 ha i połowa na kiche a reszta na ziarno. Tez odwoziłem z pola gdzie był Hulk na kiche i była potęga. Fakt że ziemia tam dobra, na deszcz nie miał co narzekać no i nawożenie do oporu.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

46 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2020-02-23 19:26:59)

Odp: Kukurydza na kiszonkę

mpopis napisał/a:
Andrew89 napisał/a:

Na kiszonkę?  Dwa lata temu miałem porównanie hulka i rosomaka . Wyspałem pół siewnika jedną odmianę a pół drugiej. Wniosek był taki ze rosliny prawie  identyczne hulk miał jasne wiechy a rosomak ciemne z tym ze za worek hulka były dwa worki rosomaka. W ubieglym roku porównałem rosomaka z popisem i popis urósł o 30 cm wyższy.  W tym będę siał popisa i ronaldinio.

:stu:  na kiszonkę się nie nadaję i na ziano też tongue 
jeśli już to może być popcorn :walka:

Popcorn z Popisa a smakować będzie pewnie jak kurczak wink

47

Odp: Kukurydza na kiszonkę

panowie zbliza sie sianie kukurydzy jak przygotowujecie pola powiedzmy 5-6 klasa ile nawozu i jaki bez oborniku  ile z obornikiem jakie odmiany na ziarno a jakie na kiszonke wasze opinie

48

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Chłopaki mam takie pytanie do konsultacji, czy teraz nie będzie już za późno żeby rzucić wapna granulowanego pod kukurydzę ? Jesienią dany obornik i zaorane

49

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Z jakiego powodu ? niska zasobność w wapń - to warto, uregulować pH - też warto ale pod warunkiem że dasz około 1500kg czystego składnika (Ca i Mg)

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Ostrówek 162,
Case Magnum 7210, MF 38

50

Odp: Kukurydza na kiszonkę

W tym roku nie dam pod kukurydzę mocznika . Raz , że cena a dwa na lokalnych składach go po prostu brakuje (nie sprowadzają w obawie żeby nie zostać w dopie z towarem przez tą cenę właśnie). Mam polifoske i saletrę amonową , czy saletra nie wpłynie negatywnie na wzrost qq ?

51

Odp: Kukurydza na kiszonkę

A niby czemu by miała negatywnie wpłynąć? Mocznik daliśmy tylko jeden i ostatni raz.

E 516 na części
Telefon 695 076 269

52

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Chodzi mi głównie o to, że formą amidowa z mocznika musi przejść do formy azotanowej w glebie żeby roślinki go przyjęły przez korzenie, zależnie od temp gleby trochę to trwa , kukurydza pobiera najwięcej składników od 6 liścia i wtedy akurat ten azot ma dostępny. Saletra działa szybko , obawiam się czy nie wpłynie to źle na kiełkowanie (spotkałem się z taką opinią) i wschody. Nawożenie pogłówne też niesie ryzyko , że granule wpadną między liście i przypalą młode rośliny.

53

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Gdzieś  już było to poruszane i ktoś twierdził ze miał gorzej zaziarnione. Ja nie widziałem różnicy gdy było całopowierzchniowo rozsypane i wymieszane z glebą.

Mocznik jest ale taki do oprysków. Podobno nielegalne go stosować na glebę w postaci granuli. Można tylko w postaci roztworu wodnego nalistnie. Cena 4600-4900

54

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Ja chcę ten UFF dać pod kukurydzę, myślałem jedna dawkę 500kg i tyle azotu . Będzie dobrze czy coś inaczej radzicie?

55

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Rur3k napisał/a:

Gdzieś  już było to poruszane i ktoś twierdził ze miał gorzej zaziarnione. Ja nie widziałem różnicy gdy było całopowierzchniowo rozsypane i wymieszane z glebą.

Mocznik jest ale taki do oprysków. Podobno nielegalne go stosować na glebę w postaci granuli. Można tylko w postaci roztworu wodnego nalistnie. Cena 4600-4900

jakos nigdzie nie moge tego znaleść

Rolnik z powołania:-)

56

Odp: Kukurydza na kiszonkę

https://forum-fortschritt.pl/viewtopic.php?id=4751

57

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Rur uprzedziłes mnie. Doskonale pamiętam to doświadczenie polowe.

58

Odp: Kukurydza na kiszonkę

co do nawożenia pogłównego saletrą to problemem nie jest to że może popalić liście jak wpadnie do środka tylko że później bardzo długo jest mocno zielona. Na początku przygody z qq na ziarno tak zrobiliśmy i za cholerę nie chciała oddać wilgoci z ziarna. Przymrozki nawet nic nie dały. Pamiętam jak wczoraj  jak kosiłem 6 grudnia,  wszystko w śniegu a rośliny zielone, liście wiadomo już suche ale łodyga jeszcze żywa. wilgotność od 40% w górę do braku skali a skala do 50%

E 516 na części
Telefon 695 076 269

59

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Wiosną gdy miałem wątpliwości co do stosowania saletry pod kukurydzę ktoś pisał, że po saletrze miał słabo zaziarnione kolby. U mnie ten problem nie wystąpił, kolby były ładne. Całe rośliny były tylko niższe ale to raczej spowodował dosyć ciężki rok dla tej rośliny niż nawożenie. (Niedoborów N nie wykazywała).

https://zapodaj.net/afddd3dcbdaa0.jpg.html

60

Odp: Kukurydza na kiszonkę

U mnie to miało miejsce. Obornik dawałeś, jeżeli tak, to on robi różnicę.