381

Odp: nawożenie zboża

A ja powiem że jednak z lewa RSM a prawa saletra

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

382

Odp: nawożenie zboża

Edytowałem post i dodałem jedną wskazówkę bo napisałem niejasno ten fragment (a jest kluczowy) choć  odpowiedź widać i tak na zdjęciu.

383

Odp: nawożenie zboża

Na zdjęciu to widzę po lewej później siane ?Widać na dole jakby późniejszy wjazd w samosiewów. Ten samosiewów? jakby dostał saletry dla szybkiego wytworzenia masy.

384

Odp: nawożenie zboża

Ja obstawiam prawa rsm

385

Odp: nawożenie zboża

Czas na odpowiedź

Saletra po prawej......



....I po lewej.

Rsm nie był stosowany na tym polu wink


Różnica tak jak zauważył Andrzej wynika z terminu siewu.
W dolnej części zdjęcia widać  jak się zapędziłem AUŚ na już wcześniej zasiane.
Po prawej było siane 24 września (do 25 IX literatura podaje na moim rejonie termin optymalny, opóźniony do 5 X) po lewej zasiałem później  o ok 2,5 tyg (prawdopodobnie 11 X). Terminy dla prawej i lewej strony wynikały z tego kiedy krowy zjadły poplon z gorczycy.
Siew poplonu wcześniejsza uprawa nawożenie zeszło- i tegoroczne było takie samo ponieważ to pole uprawiam po długości. (Pole ma wymiary 32×350 zdjęcie robiłem w poprzek stojąc na miedzy) . Prawdopodobnie poplon wciągnął więcej wody rosnąc tydzień dłużej. Główna jednak przyczyna to inne warunki temperaturowe w okresie wschodów i dłuższy okres do zimowego spoczynku.

Zdjęcie wrzuciłem bo często słyszę porównania: " a u sąsiada po bezorce to pole wygląda gorzej niż umnie" , "po tym ruskim nawozie lepiej rośnie niż po polskim" itp.
A wystarczy jedna zmiana i takie różnice. Jak porównywać to tylko swoje do swojego. To pole jest najlepszym przykładem nie tylko z powodu tego  żyta. W górnej części zdjęcia znajduje się inna działka  którą mój  ojciec kupił 35 lat temu. Tą działkę mamy 10 lat. Mimo takiej samej gleby po obu stronach dziś już nie istniejącej miedzy nawet po 5 latach od zakupu było widać linie podziału między działkami. Nic w tym jednak dziwnego swoje uprawialiśmy jak własne sąsiad co roku miał umowę na gębę i uprawiał tak by nie stracić  za dużo.

386

Odp: nawożenie zboża

No ale za ten "samosiew" sorry.

387

Odp: nawożenie zboża

androl napisał/a:

No ale za ten "samosiew" sorry.

Na jesieni postanowiłem zacząć uprawę bezorkową na części pół. Potem postanowiłem trochę więcej. Ostatecznie z ozimin tylko kawalek pszenicy jest po orce. O tym że mi samosiewy powschodzily nie zboże z siewu to słyszałem od jesieni. Na wiosnę kumpel się pytał ze zdziwieniem czy na samosiewy daje nawozy.  Był czas przywyknąć do tak nazwanych upraw.

388

Odp: nawożenie zboża

Zrób zdjęcie jak to wygląda obecnie.

389

Odp: nawożenie zboża

Na szybko z samochodu robione w miarę aktualne bo są  kwiatki na drzewie i listki na brzozach.

https://images91.fotosik.pl/587/d2e5b0e3cdca7cb4med.jpg

Nadal jest różnica w kolorze i wysokości.

390

Odp: nawożenie zboża

Szok....

391

Odp: nawożenie zboża

Szok....

392

Odp: nawożenie zboża

Panowie mam możliwość kupić poferment z biogazowi 15zl netto za 1000l skład
Sucha masa 5,2%
Azot 5,7 mg/l
Fosfor 0,8 mg/l
Potas 3,1 mg/l
Stosuję to ktoś z was? Nie posiadam produkcji zwierzęcej ani nie mam dostępu do obornika i kurzaka gdzie jego cena jest już na olx ponad 3000 zł za wywrotkę+ transport. Chodzi mi o zastosowanie go przed siewnie zamiast nawozów sztucznych , żeby wzbogacić trochę życie glebowe. Co o tym myślicie?

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

393

Odp: nawożenie zboża

Jeśli te zawartości azotu i reszty są tak małe to szkoda roboty, chyba że pomyliłeś jednostki.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

394

Odp: nawożenie zboża

Takie podali i właśnie dlatego chciałbym się dopytać kogoś kto to stosuję czy jest jakiś efekt. Nie wiem czy każdy poferment ma zbliżone wartości do tych czy ich jest jakiś chrzczony.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

395

Odp: nawożenie zboża

no tak ale tego leją po 30-40 tys, na hektar

mdw

396

Odp: nawożenie zboża

5,7mg/l azotu to w 1m3 (1000l) jest 5,7g czyli w 1000m3 jest niecałe 6kg azotu? To bardzo mało za duże pieniądze.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

397

Odp: nawożenie zboża

Coś tu nie tak..

Woda z kałuży ma lepszy skład.
Prasa pisze że poferment jest zbliżony do gnojowicy.....

398 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2022-08-10 10:46:14)

Odp: nawożenie zboża

Nie powinno być mg/ml badanej próbki?
Wtedy by się mniej więcej zgadzało składem w 1m³ z gnojowica świńska (poza obniżonym poziomem fosforu)

Sami dowiozą czy musisz organizować transport i rozlew?

399

Odp: nawożenie zboża

Muszę do nich podjechać i zobaczyć te ich badania z laboratorium bo coś jest nie tak z tymi jednostkami. W tym roku transport i rozwiezienie we własnym zakresie w przyszłym roku planują już zakup cysterny i usługi rozlewania.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

400

Odp: nawożenie zboża

Daleko masz?